دوربین Weaver T36 سال های زیادی است که مورد استفاده تیراندازان بنچ رست قرار گرفته  و بررسی های مختلفی از آن توسط تیراندازان در منابع مرتبط با تیراندازی بنچ رست منتشر شده است. این دوربین توسط تیراندازان بنچ رست F-class ، سنترفایر ۱۰۰ یارد ، ریم فایر و تفنگ بادی استفاده می شود و یکی از دوربین های محبوب و کاربردی در تیراندازی بنچ رست است.

این دوربین کیفیت عدسی های خوبی داشته و شفافیت و وضوح کافی برای تیراندازی بنچ رست را دارد. وزن بسیار مناسبی برای استفاده در کلاس های مختلف تیراندازای را داست. کیفیت ساخت خوبی داشته و مهم ترین عامل از نظر خودم قیمت مناسب آن باعث شده تا به انتخاب اول تیراندازان جدید و حتی حرفه ای بنچ رست تبدیل شود.

با توسعه تیراندازی بنچ رست در ایران و نیاز تیراندازان به تجهیزات تخصصی این رشته از تیراندازی ، دوربین Weaver T36 اولین دوربین اختصاصی بنچ رست بود که توسط تیراندازن بنچ رست ایران مورد استفاده قرار گرفت.

بررسی کوتاهی از این دوربین با توجه به تجربیات تیراندازان خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

بسته بندی دوربین Weaver T36  که  یک جعبه مقوایی است شامل دوربین ، سان شید ، پارچه تنظیف ، آچارهای آلنی مخصوص دوربین و دفترچه راهنمای آن می باشد.  معرفی دوربین Weaver T36


این دوربین از تیوب یک اینچی در بدنه خود بهره می برد. در عین حال بدنه محکمی نیز داشته و کیفیت ساخت خوبی در این رده از دوربین ها دارد. بدنه یک اینچی این دوربین در مقابل تیوب ۳۰ میلیمتری دوربینی مانند Leupold 45*45 ظریف تر بوده اما کارایی لازم برای تیراندازی بنچ رست را دارد. لنزها تصویر شفاف و با وضوح بالایی دارند.

همانطور که انتظار می رود این دوربین از لنز هایی با تکنولوژی کوتینگ چند لایه  استفاده کرده است. تصاویر در لنز این دوربین دارای اعواج حتی در کناره های عدسی نبوده و از این نظر نمره قابل قبولی در ارایه تصویری با شفافیت و وضوح مناسب می گیرد. لنزهای این دوربین همانند بسیاری از دوربین های مورد استفاده در بنچ رست در ژاپن ساخته شده و در ایالات متحده اسمبل می شوند.

برای تست این موضوع که پدیده فلر بر روی عدسی دوربین وجود دارد یا نه ، می توانید عدسی دوربین را به سمت یک منبع نوری نگاه کند ( البته نه خورشید) ! در صورت استفاده دوربین از عدسی های بی کیفیت ، این موضوع مشهود دیده می شود. در هر صورت دوربین ازاین تست نمره قبولی دربافت می کند.

معرفی دوربین Weaver T36  

تنظیم پارالکس دوربین بر روی لنز شیئی (عدسی جلویی دوربین) قرار گرفته که می تواند یک نقطه ضعف در مقابل دوربین های جدید باشد. البته شاید این موضوع چندان مهم نباشد وقتی به این فکر کنیم که در بنچ رست بیشتر تنظیمات لازم بر روی دوربین را قبل از تیراندازی انجام می دهیم. اما نمی توان راحتی تنظیم پارالکس در دوربین های ساید فوکوس جدید را نادیده گرفت.

معرفی دوربین Weaver T36

تنظیم پارالکس بر روی عدسی شیئی بدون برخاستن از روی صندلی و پشت میز بنچ رست کار چندان راحتی نیست. با این حال تنظیم این بخش به صورت روانی انجام می شود و بعد از رسیدن به محدوده مناسب به خوبی قفل می گردد.


دوربین Weaver T36 با دو نوع رتیکل Fine Crosshair و Fine Crosshair 1.8 MOA Dot قابل تهیه است.

معرفی دوربین Weaver T36

معرفی دوربین Weaver T36


تارت های ویندیج و هوریزنتال این دوربین از تغییرات ۱٫۸ MOA برخوردار است که می توان تغییرات کوچک و تنظیم دقیق تری انجام داد.  تارت های این دوربین گاها در زمان حرکت و کلیک دادن رد می کنند ،  این موضوع به علت سفتی کلیک دهی تارت های این دوربین می باشد. اما به صورت کلی تارت ها اندازه خوبی دارند و دارای نوشتار مشخص و واضحی هستند.

با این وجود وقتی تغییراتی بر روی تارت ها داده می شود بعد از چند شلیک تغییرات تاثیر خود را نشان می دهند. این موضوع زیاد محسوس نیست اما می تواند به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته شود. 

معرفی دوربین Weaver T36

وزن دوریبن یکی از فاکتورهای تصمیم گیری تیراندازان بنچ رست در انتخاب دوربین است. وزن این دوربین ۱۷ اونس یا حدود ۴۸۲ گرم می باشد. این موضوع بخصوص برای تیراندازان ریم فایر ۵۰ متر و تفنگ بادی ۲۵ متر که محدودیت های وزنی در کلاس های مسابقاتی خود دارند ، حائز اهمیت است.

این دوربین قابلیت استفاده در هر دو کلاس لایت ورمینت و هوی ورمینت را داشته و یکی از انتخاب های اول تیراندازان برای این کلاس های مسابقات بنچ رست است. در تصویر زیر این دوربین را بر روی تفنگ اشتایر مدل LG110 نصب شده می بینید که برای کلاس لایت ورمینت تفنگ بادی آماده شده است. 

معرفی دوربین Weaver T36

این دوربین همراه با یک sunshield با طول ده سانتیمترعرضه می شود که یک نکته مثبت برای تیراندازان بنچ رست و مسابقات فضای باز می باشد. در برخی دوربین ها نیاز هست تا این قطعه به صورت جداگانه خریداری شود. 

معرفی دوربین Weaver T36

درپوش لنز جلویی این دوربین به صورت رزوه ای بوده و برای نصب سان شید نیاز به باز کردن این درپوش داریم. این کار به راحتی انجام می شود. داشتن این درپوش زمانی که نیاز به استفاده از دوربین ندارید باعث می شود تا لنزها تمیز بمانند. 

معرفی دوربین Weaver T36