معرفی دوربین Weaver T36

Weaver T36 Reviwe11

دوربین Weaver T36 سال های زیادی است که مورد استفاده تیراندازان بنچ رست قرار گرفته است و بررسی های مختلفی از آن توسط تیراندازان در منابع مرتبط با تیراندازی بنچ رست منتشر شده است. این دوربین توسط تیراندازان بنچ رست F-class ، سنترفایر 100 یارد ، ریم فایر و تفنگ بادی استفاده می شود و یکی از دوربین های محبوب و کاربردی در تیراندازی بنچ رست می باشد. عواملی مانند داشتن توانایی فنی لازم و مهم تر قیمت مناسب ، این دوربین را به یکی از انتخاب های اول تیراندازان بنچ رست مسافت کوتاه در کنار دوربین Sightron SII 36*42 تبدیل کرده است.

در بین تیراندازان بنچ رست ایران نیز این دوربین مورد استفاده زیادی قرار گرفته و در بازار داخلی یکی از اولین دوربین های اختصاصی بنچ رست بود است. در این مقاله قصد داریم تا یک معرفی کوتاه و اجمالی از این دوربین داشته باشیم.

ویور T36 ، در یک جعبه مقوایی قرار گرفته و شامل دوربین ، سان شید ، پارچه تنظیف ، آچارهای آلنی مخصوص دوربین و راهنمای آن می باشد.

Weaver T36 Reviwe08

این دوربین از تیوب یک اینچی در بدنه خود بهره می برد. در عین حال بدنه محکمی نیز داشته و کیفیت ساخت آن این رده از دوربین ها مشهود می باشد. بدنه یک اینچی این دوربین در مقابل تیوب 30 میلیمتری دوربینی مانند Leupold 45*45 ظریف تر بوده اما کارایی لازم برای تیراندازی بنچ رست را دارد. تصاویر در لنز این دوربین شفاف و با شارپنس کافی دیده می شود.

Weaver T36 Reviwe06

تنظیم پارالکس دوربین بر روی لنز شیئی (عدسی جلویی دوربین) قرار گرفته که می تواند یک نقطه ضعف در مقابل دوربین های جدید باشد. البته شاید این موضوع چندان مهم نباشد وقتی به این فکر کنیم که بیشتر تنظیمات لازم بر روی دوربین را قبل از تیراندازی انجام می دهیم. اما نمی توان راحتی تنظیم پارالکس در دوربین های ساید فوکوس جدید را نادیده گرفت.

تنظیم پارالکس بر روی عدسی شیئی بدون برخاستن از روی صندلی و پشت میز بنچ رست کار چندان راحتی نیست. با این حال تنظیم این بخش به صورت روانی انجام می شود و بعد از رسیدن به محدوده مناسب به خوبی قفل می گردد.

دوربین Weaver T36 با دو نوع رتیکل Fine Crosshair و Fine Crosshair 1.8 MOA Dot قابل تهیه است.

Weaver T36 Reviwe03
Weaver T36 Reviwe07

همانطور که انتظار می رود این دوربین از لنز هایی با تکنولوژی multicoated استفاده کرده است. تصاویر در لنز این دوربین دارای اعواج حتی در کناره های عدسی نبوده و از این نظر نمره قابل قبولی در ارایه تصویری با شفافیت و وضوح مناسب می گیرد. لنزهای این دوربین همانند بسیاری از دوربین های مورد استفاده در بنچ رست در ژاپن ساخته می شود.

Weaver T36 Reviwe04
Weaver T36 Reviwe01

این دوربین دارای تارت های 1.8 موآ هست که یک حسن و امتیاز برای تیراندازی بنچ رست می باشد و تنظیم دقیق دوربین با این مشخصه انجام می شود. تارت های این دوربین گاها در زمان حرکت و کلیک دادن رد می کنند. این موضوع به علت سفتی کلیک دهی تارت های این دوربین می باشد. اما به صورت کلی تارت ها اندازه خوبی دارند و دارای نوشتار مشخص و واضحی هستند. در تست هایی که یکی از تیراندازان داشته است ، محل برخورد در زمان تنظیم اولیه با زمانی که یکی از تارت ها حرکت داده شده و دوباره به جای قبلی برگشت داده شده است یکی بوده است.

Weaver T36 Reviwe10
Weaver T36 Reviwe09

وزن دوریبن یکی از فاکتورهای تصمیم گیری تیراندازان بنچ رست در انتخاب دوربین است. وزن این دوربین 17 اونس یا حدود 482 گرم می باشد. این موضوع بخصوص برای تیراندازان ریم فایر 50 متر و تفنگ بادی 25 متر که محدودیت های وزنی در کلاس های مسابقاتی خود دارند ، حائز اهمیت است.

این دوربین همراه با یک sunshield استاندارد عرضه می شود که یک نکته مثبت می باشد. در برخی دوربین ها باید این قطعه را به صورت جدا سفارش و خریداری کرد.

سرپوش لنز جلویی این دوربین به صورت رزوه ای بوده و برای نصب سان شید نیاز به باز کردن این سرپوش داریم. این کار به راحتی انجام می شود و یکی از حسن های این دوربین در زمان نیاز به نظافت می باشد.

۴th Day WEC 2017 (22)