تجهیزات بنچ رست تفنگ بادی

تجهیزات بنچ رست رشته تفنگ بادی

تیراندازی بنچ رست مانند سایر رشته های تیراندازی نیاز به تجهیزات خاص خود را دارد. تجهیزات تیراندازی بنچ رست در بیشتر موارد بین رشته های سنترفایر ، ریم فایر و بادی یکسان است اما ممکن است نوع ساختار و عملکرد آنها متفاوت باشد. در این مقاله به معرفی تجهیزات مورد نیاز برای شروع فعالیت در رشته بنچ رست تفنگ بادی می پردازیم. خصوصیات لازم هر کدام از این تجهیزات در مقاله های بعدی بررسی خواهد شد.

 

تفنگ بادی :

در همه رشته های بنچ رست تفنگ اصلی ترین ابزار یک تیرانداز محسوب می شود و توجه در انتخاب آن مورد لزوم است. با ورود تفنگهای بادی پنیوماتیک- PCP در دهه نود میلادی ، رقابت های مرتبط با تفنگ بادی نیز متحول شده و تیراندازان بنچ رست بادی به سطح امتیازی بالاتری دست یافتند. تفنگ های بادی PCP به صورت معمول دارای یک مخزن هوای از پیش شارژ شده هستند و برای هر شلیک به وسیله اهرم مخصوصی ، سلاح مسلح می شود. در سال های ابتدایی شروع بنچ رست تفنگ بادی مدل های زیاد و متنوعی برای استفاده در مسابقات وجود نداشت. امروزه تفنگ های بادی PCP بسیار دقیقی مورد استفاده قرار  می گیرند که با  بهینه سازی و تنظیمات دیگر توسط تیرانداز ، دقتی فراتر از تنظیمات پیش فرض و در نتیجه امتیازات بالایی کسب می شود. تغییر لوله یا اصلاح آن ، تنظیم ماشه ، استفاده از قنداق های بنچ رست و یا نصب قطعات بر روی قنداق جهت قرارگیری پایدار  تفنگ بر روی رست ها از جمله تغییرات و بهینه سازی هایی است که تیراندازان این رشته انجام می دهند. همچنین چند مدل ویژه برای تیراندازی بنچ رست تولید شده است که نیاز کاربران این رشته را در مسابقات تامین می کند.

در سالهای اخیر و با توسعه رشته بنچ رست تفنگ بادی ، برخی شرکت های سازنده سلاح های بادی PCP ، مدل های اختصاصی برای تیراندازی بنچ رست تولید کرده اند. این سلاح ها دقت بسیار بالایی داشته و نیاز کمتری برای بهینه سازی دارند. مدل های RAW BM500 ، Ataman M2 Benchrest و Steyr Challenge از آن جمله هستند. با این وجود تیونینگ و تنظیم تجهیزات جزیی از مهارت های تیراندازان بنچ رست است و در صورت نیاز انجام می شود. به گفته Dan Brown یکی از تیونرهای مطرح بنچ رست بادی ، حتی تفنگ های اختصاصی با لوله های مچ گرید نیز جهت رسیدن به بالاترین دقت نیاز به انجام تغییراتی دارند.

انتخاب کالیبر و قدرت سلاح بستگی به هدف و نوع فعالیت شما دارد. رقابت های بنچ رست در رشته تفنگ بادی بر طبق قوانین WRABF در فاصله ۲۵ متر و با محدودیت قدرتی ۱۶٫۲۷ ژول در کلاس Light Varmint و ۲۷٫۱۲ ژول در کلاس Heavy Vamint برگزار می شوند. این کلاس های در بیشتر کشورهای جهان ملاک برگزاری و قوانین مسابقات است. در واقع با توجه به قوانین استفاده از سلاح های بادی در کشورهای مختلف ممکن است انتخاب یک سلاح برای علاقمندان به بنچ رست متفاوت باشد. در ایران استفاده از کالیبر ۴٫۵ و ۵٫۵ میلیمتر مجاز است و با توجه به بازار تفنگ های بادی در زمان شروع و برگزاری رقابت های بنچ رست کلاس ویژه ای برای حضور تیراندازان با تفنگ های بادی متفاوت از دو کلاس رسمی WRABF ایجاد شد. کلاس آزاد Open با محدودیت قدرتی ۵۰ ژول و کالیبرهای ۴٫۵ و ۵٫۵ میلیمتر می تواند فرصتی برای رقابت تیراندازان با سلاح های بادی معمول باشد.

 

دوربین :

دوربین یکی از تجهیزات بسیار مهم در تیراندازی بنچ رست تفنگ بادی است. دوربین هایی با زوم ثابت و با حداقل ۳۲ برابر بزرگنمایی انتخاب بهتری در بنچ رست بادی و ریم فایر ۵۰ متر است. به همین منظور در زمان توسعه ریم فایر ۵۰ متر دوربین هایی اختصاصی برای بنچ رست در فواصل کوتاه ساخته شده اند. امروز دوربین هایی مانند Weaver T36 ، Leupold 40/45*45 Competion series انتخاب تیراندازان بنچ رست بادی است. با اینهمه استفاده از سایر دوربین ها با داشتن حداقل بزرگنمایی لازم و خصوصیات دیگر معمول است. شبکه های دوربین های بنچ رست ظرافت زیادی دارند و عموما به صورت Crosshair هستند. (تصویر پایین)

همچنین کیفیت لنز ، روشنایی و شفافیت تصویر باید به اندازه مطلوب باشد. اهداف مورد استفاده در رشته بادی در اندازه کوچکی هستند.

 

پایه دوربین

پبرای نصب و استفاده دوربین بر روی تفنگ نیاز به پایه های مخصوص نصب دوربین داریم. در انتخاب پایه دوربین به کیفیت و دقت ساخت آنها اهمیت زیادی بدهید چون پایه دوربین با کیفیت باعث نصب دقیق دوربین بر روی تفنگ شده همچنین در زمان حمل و نقل باعث حفظ تنظیمات و عدم جابجایی احتمالی دوربین خواهد شد. این پایه ها در ارتفاع کوتاه ، متوسط و بلند و با توجه به اندازه بدنه دوربین مورد استفاده در رینگ ۲۵ و ۳۰ میلیمتر قابل تهیه می باشند. اکثر تفنگ های بادی دارای ریل ۱۱ میلیمتری (Dovetail) استاندارد هستند که اکثر پایه های دوربین بدون نیاز به رابط روی این نوع ریل نصب می شوند. برخی سلاح ها هم از ریل دوربین دیگری موسوم به پیکاتینی استفاده می کنند که در زمان تهیه پایه دوربین باید به این موضوع توجه کنید.

 

رست و کیسه شن (Rests and Sand Bags)

رست های مورد استفاده در بنچ رست تفنگ بادی شامل دو بخش هستند. رست جلو (Font Rest) که می تواند شامل یک پایه با قابلیت حرکت مکانیکی در جهت های عمودی و افقی است. یک کیسه شن (Sand bag) در قسمت بالایی رست جلو قرار می گیرد که بخش جلویی تفنگ (Forearm) بر روی آن جای می گیرد. رست پشتی (Rear bag) که شامل یک یا چند کیسه شن است که انتهای قنداق تفنگ بر روی آن قرار می گیرد. طبق قوانین مسابقات WRABF ، رست ها نمی توانند به میز ، تفنگ و یا به یکدیگر متصل باشند. هر بخش از رست ها باید جدا بوده و حرکت مستقل داشته باشند. رست پشتی برای قرار گرفتن بخش انتهایی قنداق دارای دو برآمدگی در قسمت بالایی آن است که به bunny ears معروف هستند. این برآمدگی های کوهان شکل به نگهداری بهتر قنداق تفنگ کمک می کنند. کیسه شن ها معمولا از جنس چرم یا الیاف پارچه (Cordura) و یا ترکیبی از آن دو در اندازه های مختلف با توجه به نیاز و سلیقه کاربران توسط شرکت های مختلفی ساخته می شوند. ممکن است برخی تیراندازان به صورت شخصی نسبت به ساخت و استفاده از کیسه شن اقدام کنند. کیسه شن طبق قوانین WRABF باید تنها بوسیله شن (Sand)  پر شوند.

تفنگ های مورد استفاده در بنچ رست معمولا دارای یک قنداق ویژه بنچ رستی هستند که ممکن است با قنداق اصلی تفنگ متفاوت باشد. برخی تفنگ ها مانند RAW BM500 خود دارای یک قنداق اختصاصی برای بنچ رست است. این نوع قنداق ها برای قرار گیری بهتر و پایدار تفنگ بر روی رست های جلویی و پشتی طراحی و ساخته می شوند. در تیراندازی بنچ رست تفنگ بادی بیشتر تیراندازان به روش Free Recoil شلیک می کنند. بدین ترتیب که در زمان تیراندازی ، سلاح را برخلاف تصور عمومی لمس نمی کنند (بجز انگشتی که ماشه کشی می کند). کیسه شن ها وظیفه حمایت تفنگ برای قرارگیری صحیح آن را بر عهده دارند تا حرکت پس زنی تفنگ در زمان شلیک به سمت عقب به درستی صورت پذیرد ( حتی تفنگ های بادی PCP نیز مقداری پس زنی حاصل از شلیک دارند که می تواند در هدف قرار دادن حلقه های امتیازی بنچ رست خطا ایجاد کند). برای قرارگیری درست قنداق بر روی رست و کیسه شن ها  نیاز به آزمایش و بررسی کیسه شن های مختلفی دارید تا بهترین حالت آماده سازی همراه با تراز قرار گرفتن تفنگ را بدست بیاورید. کیسه شن ها نباید خیلی سفت و یا بیش از اندازه لازم نرم و شل باشند. استفاده از شن بازی-دریا (play sand) و یا کرومیت و زیکرون (Heavy black sand) برای پر کردن کیسه شن ها مطلوب و مفید است.

 

 

پرچم بادنما و ابزار بادخوانی

درک و تشخیص باد ، توانایی تعیین سرعت و جهت وزش باد است. خواندن و درک سرعت و جهت وزش باد[۱] با دقت نسبی در تیراندازی بنچ رست بخصوص در رشته تفنگ بادی اهمیت زیادی دارد. از هر چیزی که می­توانید ببینید، احساس کنید یا بشنوید استفاده کنید. تیراندازی و کسب مهارت در آن باعث بروز واکنش های ناخودآگاه می شود و در این ارتباط حواس پنجگانه شما نیز باید برای تشخیص وضعیت باد هماهنگی کاملی با ذهن ناخودآگاه داشته باشد. علاوه بر این می توانیم از تجهیزات اختصاصی تشخیص باد هم برای کمک به تعیین سرعت و جهت وزش آن کمک بگیریم.

تیراندازان بنچ رست در زمان مسابقه و تمرین ، از پرچم های بادنما[۲] برای تشخیص جهت و سرعت باد استفاده می­کنند. اساس کار پرچم های بادنما مبتنی بر یک پروانه(ملخ) است که بر روی یک میله افقی نصب و در جای خود بوسیله بلبرینگ ثابت می شود. یک باله (صفحه به شکل پیکان پهن) از جنس پلاستیک سخت و یا مواد مشابه که برای جهت یابی مسیر باد طراحی شده نیز بر روی انتهای میله افقی سوار می شود. پروانه و باله و میله نگهدارنده آن بروی یک چرخ دنده یا بلبرینگ مرکزی نصب می­شوند. دنباله ای از جنس روبان (Ribbon) با رنگ های قابل دید به عقب باله متصل می شود. کل این مجموعه روی یک میله با قابلیت تنظیم ارتفاع نصب می شوند. برای قرارگیری در میدان مسابقه می توان از میخ بلندی برای فرو کردن در زمین و یا از سه پایه های مناسب عکاسی یا تجهیزات موسیقی استفاده کرد.

یک طرف باله پرچم های بادنما به رنگ سبز و طرف دیگر آن به رنگ نارنجی(یا قرمز) است. در میدان مسابقه، باد چپ به راست سمت قرمز و باد راست به چپ سمت سبز را نشان خواهد داد. این استانداردی است که در رشته های تیراندازی بنچ رست پذیرفته شده است.

در کنار پرچم بادنما استفاده از دستگاه شاخص باد نیز می تواند در تشخیص درست سرعت و شدت باد کمک زیادی کند. شاخص های باد در طرح های مختلفی ساخته می شوند ، استفاده از آنها بیشتر به مهارت و تجربه تیرانداز استوار است و ابزاری مکمل برای پرچم های بادنما محسوب می شوند.

 

کپسول هوا (Scuba tank )

برای شارژ تفنگ های بادی پنیوماتیک از کپسول های هوا ( یا تنفسی) استفاده می کنیم که معمولا در دو نوع فلزی و کامپوزیت در بازار وجود دارند. برای تهیه و خرید کپسول تنفسی به صورت جدی توصیه می شود که آن را از مراکز و فروشندگان معتبر تهیه نمایید. در زمان خرید کپسول هوا به نام سازنده معتبر ، تاریخ ساخت و یا انقضای درج شده بر روی بدنه و فشار کاری آن توجه نمایید. ایمنی در تیراندازی بنچ رست اولویت اول است و استفاده از ابزار ایمن نیز بخشی از آن محسوب می شود. اگر کپسول استفاده شده ای تهیه می کنید علاوه بر موارد قبلی ، به گواهی نامه آزمایش فشار کاری و سلامت بدنه از مراکز آزمایشگاهی معتبر و تاریخ انقضای آن نیز توجه کنید. به یاد داشته باشید تایر اتوموبیل ها ۲ تا ۳ بار فشار را تحمل می کنند ، فشار کاری کپسول های ۳۰۰ بار بسیار فراتر از تصور بوده و باید موارد ایمنی مرتبط به صورت کامل رعایت شوند.

 

بیشتر تفنگ های بادی PCP مورد استفاده در این رشته دارای مخزن با فشار کاری ۲۰۰ بار هستند که برای شارژ آن ، نیازمند کپسول هوا با فشار کاری ۳۰۰ بار هستید.

 

رابط شارژ (filling adapter)

برای شارژ ایمن تفنگ از رابط های شارژ جهت انتقال هوا از کپسول تنفسی به مخزن تفنگ استفاده می شود. رابط های شارژ باید از قطعات با کیفیت و البته با قابلیت تحمل فشار کاری لازم (۳۰۰ بار و بالاتر) ساخته شوند. این رابط ها معمولا مجهز به یک مانومتر نشانگر فشار هوا نیز هستند تا در زمان شارژ بتوانید میزان انتقال هوا و فشار آن را به راحتی کنترل کنید. در این رابطه توصیه می کنیم حتما از رابط های با کیفیت و ایمن استفاده کنید.

تجهیزات ذکر شده مواردی بودند که برای شروع تیراندازی بنچ رست در رشته تفنگ بادی لازم و ضروری است. بعد از پیشرفت و کسب مهارت های بیشتر می توان از تجهیزات جانبی بیشتری نیز استفاده کرد. مانند تراز های ویژه برای نصب روی تفنگ و دوربین ، ترازو و ابزار دسته بندی ساچمه های تفنگ بادی و … کاربرد مفید هر کدام از این تجهیزات نیاز به مهارت های خاص خود دارد ، در مقاله های بعدی با ما همراه باشید.

 

 

[۱]  Wind Reading

[۲] Wind Flags

[۳] Wind indicators

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *