مراسم افتتاحیه باشگاه تیراندازی بنچ رست گلستان

به نقل از خبر تیراندازان بنچ رست ایران ، باشگاه تیراندازی بنچ رست گلستان با حضور مدیران ورزش استان گلستان و مسئولین ورزشی و دولتی شهرستان بندرترکمن در تاریخ ۱۷/۰۱/۱۳۹۶ به بهره برداری رسید. ساخت این میدان ورزشی با همکاری ریاست اداره ورزش و جوانان شهرستا ترکمن آقای استادی کم و با در اختیار قرار دادن زمینی به مساحت ۹۵۰ متر مربع و  سرمایه گذاری تیراندازان علاقمند در بهمن ماه سال ۹۵ شروع و در اواسط فروردین ماه به بهره برداری رسید. این میدان دارای ۱۳ میز بتنی در فضای باز (outdoor) بوده که در بخش استقرار تیراندازان و محل قرار گیری کارت های هدف مسقف می باشد. رشته تیراندازی بنچ رست در رشته تفنگ بادی از سال ۱۳۹۳ در استان گلستان و با برگزاری یک دوره مسابقه به میزبانی هیات تیراندازی رامیان شروع گردید. بندرترکمن نیز میزبانی دو دوره مسابقه بنچ رست تفنگ بادی در سال ۹۵ با حضور تیراندازان دیگر استان ها را داشته است و در اردیبهشت ماه سال جاری نیز میزبانی مسابقات آزاد قهرمانی بنچ رست گلستان را بر عهده دارد. این استان دارای استعدادهای خوبی در زمینه تیراندازی بنچ رست بوده و تا کنون در مسابقات برگزار شده عناوین بسیار خوبی نیز کسب شده است.

در مراسم افتتاحیه این باشگاه ، آقای دکتر طیبی مدیرکل اداره ورزش و جوانان گلستان ، دکتر نورقلی پور نماینده مجلس شورای اسلامی ، آقای فیروزی فرماندار شهرستان ترکمن ، آقای دکتر روشنی رییس هیئت تیراندازی استان گلستان و جمعی از مسئولین دیگر شهری حضور داشتند. در این مراسم قول مساعدت های مالی جهت کامل تر شدن پروژه و ایجاد برخی تاسیسات رفاهی توسط ریاست اداره ورزش و جوانان و نیز نماینده مجلس شورای اسلامی داده شد.

باشگاه تیراندازی بنچ رست گلستان در حاضر تنها باشگاه اختصاصی تیراندازی بنچ رست در رشته ۲۵ متر تفنگ بادی در سطح کشور می باشد که استانداردهای اولیه برای برگزاری مسابقات این رشته را داراست.

معرفی قهرمانان بنچ رست – تاد بنکز

یکی از اهداف این وبسایت معرفی تیراندازان شاخص بنچ رست در رشته بادی و اشتراک گذاری تجربیات آنها با تیراندازان ایرانی است. در این راستا مصاحبه هایی با تیراندازان برتر رقابت های WRABF انجام داده ایم که در بخش های مستقل حضور مخاطبین عزیز ارایه می شود. اولین مصاحبه با آقای Todd Banks مسئول فنی WRABF و کاپیتان تیم ملی این کشور در دو دوره مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۵ و کاپ جهانی ۲۰۱۳ انجام شد (تاریخ انجام مسابقه در تابستان ۱۳۹۵ بوده است). متن این مصاحبه بعد از تنظیم و برگردان به زبان فارسی تقدیم شما علاقمندان به این رشته می شود.

ادامه مطلب …

برگزاری مسابقات بنچ رست باشگاه عقاب اروند آبادان – اسفندماه ۹۶

مسابقات تیراندازی بنچ رست تفنگ بادی آبادان  – اسفندماه ۱۳۹۶ – باشگاه عقاب اروند

به گزار تیراندازان بنچ رست ایران ، با برنامه ریزی کمیته تیراندازی بنچ رست و فیلدتارگت آبادان یک دوره رقابت های بنچ رست در سه کلاس ۲۵ متر آزاد ، لایت و هوی ورمینت با دعوت عمومی در تاریخ های ۹ و ۱۰ اسفندماه ۹۶ در شهر آبادان استان خوزستان با میزبانی باشگاه بنچ رست عقاب اروند برگزار شد. در ادامه گزارش برگزاری این مسابقه و نتایج آن را خواهیم داشت.

در این مسابقات حدود ۳۰ تیرانداز از استان های خوزستان ، بوشهر ، فارس ، اصفهان ، ایلام و گیلان در این دوره و در کلاس های مختلف حضور داشتند. برگزاری و کادر اجرایی مسابقات بر عهده تیراندازانی از اصفهان ، تهران ، گلستان و خوزستان بوده و در دو روز مسابقات با برنامه ریزی خوب و همکاری تیراندازان ، شاهد برگزاری یک مسابقه خوب از نظر فنی و رقابتی و کسب رکوردهای جدید بودیم.

کادر اجرایی :

مدیر برگزاری : آقای روزبه اشتری رییس کمیته تیراندازی بنچ رست و فیلدتارگت آبادان

هماهنگی : آقای حیدر صالحی

مسئولین میدان : آقایان علیرضا مومن زاده ، میثم کماسایی ، هومن دانشور

امتیازدهی کلاس های لایت و هوی ورمینت : آقای صادق قرنجیکی و خانم فرزانه بخشیان

امتیازدهی کلاس آزاد : آقای میثم کماسایی ، هومن دانشور و حیدر صالحی

 

نفرات برتر مسابقات :

کلاس لایت ورمینت Light Varmint

آقای محمد خوانساری نفر اول با امتیاز ۷۳۹ و ۲۶X

آقای روزبه اشتری نفر دوم با امتیاز ۷۳۳ و ۲۲X

آقای عرفان جعفریان نفر سوم با امتیاز ۷۳۱ و ۲۱X

 

 

 

کلاس هوی ورمینت Heavy Varmint

خانم سمیه علی بیک نفر اول با امتیاز ۷۳۶ و  ۱۷X

آقای کامران ذاکری نفر دوم با امتیاز ۷۳۵ و ۲۲X

آقای عرفان جعفریان نفر سوم با امتیاز ۷۳۵ و ۱۶X

 

کلاس ۲۵ متر آزاد

آقای احسان آزادبخت نفر اول با امتیاز ۷۳۲ و ۳۱X

آقای روزبه اشتری نفر دوم با امتیاز ۷۳۱ و ۲۲X

آقای علی قناد نفر سوم با امتیاز ۷۳۰ و ۲۲X

 

در پایان رقابت ها با اهدای مدال و لوح قهرمانی از نفرات برتر تقدیر شد. همینطور از طرف انجمن تیراندازان بنچ رست ایران از همکاری صمیمانه رییس هیات تیراندازی آبادان آقای رهسپار ، آقای روزبه اشتری مسئول باشگاه عقاب اروند و کمیته بنچ رست و فیلدتارگت آبادان و آقای حیدر صالحی و نیز کلیه عزیزانی که در برگزاری این مسابقه تلاش و همکاری کردند تقدیر و تشکر می شود.

افتتاح باشگاه تیراندازی بنچ رست و فیلدتارگت کردکوی

افتتاحیه باشگاه تیراندازی بنچ رست و فیلدتارگت کردکوی استان گلستان

به گزارش کمیته تیراندازی بنچ رست و فیلدتارگت هیات تیراندازی استان گلستان ، مراسم افتتاحیه و بهره برداری از باشگاه و میدان تیراندازی بنچ رست و فیلدتارگت شهرستان کردکوی در روز جمعه تاریخ ۹۶/۱۲/۴ با حضور آقای دکتر روشنی ریاست هیات تیراندازی استان گلستان و هیأت همراه برگزار شد. در این مراسم که تیراندازان این رشته در سطح استان نیز حضور داشتند آقای دکتر روشنی در سخنان پیش از مراسم افتتاحیه ، بر رشد و توسعه فضاهای ورزش تیراندازی بخصوص رشته های جدیدی مانند بنچ رست و فیلدتارگت تاکید داشتند.

این باشگاه در حال حاضر دارای ظرفیت ۵ میز بنچ رست و فضایی برای تمرین و آموزش رشته فیلدتارگت بوده و در آینده تعداد میزهای بنچ رست افزایش خواهد داشت. این محل با سرمایه گذاری بخش خصوصی و پیگیریهای آقای حمید منوچهری از تیراندازان فعال این شهرستان و جمعی دیگر از تیراندازان ساخته شده است.

آقای حمید منوچهری مسئول باشگاه و کمیته بنچ رست و فیلدتارگت کردکوی

در پایان مراسم نیز یک دوره مسابقه دوستانه با حضور تیراندازان بنچ رست و علاقمندان به این رشته برگزار شده و در پایان به رسم یادبود لوح و جوایزی به نفرات برتر اهدا گردید.

افتتاح مجتمع تیراندازی ماشه و مهارت طرقبه شاندیز مشهد

به نقل از علی کریمی تیرانداز بنچ رست ، مجتمع تیراندازی ماشه و مهارت شاندیز مشهد با حضور آقای امیر رضا خادم معاون وزیر ورزش و جوانان در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۹۶ افتتاح گردید. این مجتمع بزرگ شامل چندین میدان و سالن اختصاصی رشته های مختلف تیراندازی از جمله تیراندازی بنچ رست می باشد. مدیریت مجتمع و سرمایه گزار این پروژه مهم در عرضه ورزش تیراندازی آقای دکتر موحد بوده و شروع بکار این مجتمع یک گام بسیار مهم در توسعه رشته های تیراندازی اوت دور در سطح استان خراسان و کشور خواهد بود.

این مجتمع شامل میدان هایی برای تیراندازی تراپ و اسکیت ، تیراندازی با کمان و یک میدان بزرگ بنچ رست می باشد که با تکمیل فاز نهایی آن ، این مجتمع بزرگ ترین میدان تیراندازی بنچ رست با ظرفیت ۳۰ میز را دارا خواهد بود. با تبریک و آرزوی موفقیت برای ایشان و مجموعه بزرگ تیراندازی خراسان از طرف تیراندازان بنچ رست ایران امیدواریم در رقابت های آینده رشته های تیراندازی بنچ رست و فیلدتارگت شاهدحضور تیراندازان خراسانی به صورت حرفه ای باشیم.

 

گزارش تصویری این مراسم در پایگاه خبری ورزش و جوانان خراسان رضوی

معرفی Pellet gauge ابزار دسته بندی ساچمه

 

معرفی پلت گیج Pellet Gauge

پلت گیج یک ابزار دقیق است که به شما امکان اندازه گیری هد ساچمه ها را می دهد. این دستگاه شامل یک صفحه فلزی است که از سوراخ هایی با اندازه تصاعدی ( در اندازه های معمول هد ساچمه ها) تشکیل شده که هد ساچمه ها را رد یا قبول می کند. اگر هد یک ساچمه با اندازه سوراخ یکی باشد ، ساچمه داخل آن سقوط کرده ولی بوسیله دامنه گرفته می شود. همانطور که می دانید اندازه دامنه بزرگ تر از هد ساچمه است. اندازه این سوراخ ها در کالیبر ۱۷۷٫ از ۴٫۴۷mm تا ۴٫۵۶mm تشکیل شده است.

این وسیله از صفحه ظریف و نازک استیل که با تکنولوژی لیزر (diode pumped fiber optic laser) برش داده می شود درسته شده و قطر سوراخ ها با دقت ۰٫۰۰۲۵ +/- میلیمتر برش داده شده اند. سازنده این ابزار تجربه سالها کار در زمینه برش لیزر و کار دقیق را دارد. به گفته سازنده صفحه فلزی از استیل ۳۰۴ ساخته شده و بسیار با دوام است. اما باید با احتیاط استفاده شود از هرگونه اعمال فشار و نیرو بخصوص با مواد سخت اجتناب کنید. در صورتی که به درستی از این ابزار استفاده کنید ، تنها لازم است بعد از مدتها تنها به تمیز کردن سرب در لبه های سوراخ ها اقدام کنید.

این ابزار در کالیبر های زیر تولید می شود :

  • کالیبر ۱۷۷٫ از ۴٫۴۶ تا ۴٫۵۵ میلیمتر
  • کالیبر ۲۰٫ از ۵٫۰۲ تا ۵٫۱۱ میلیمتر
  • کالیبر ۲۲٫ از ۵٫۴۸ تا ۵٫۵۷ میلیمتر
  • کالیبر ۲۵٫ از ۶٫۳۳ تا ۶٫۴۲ میلیمتر
  • کالیبر ۳۰٫ از ۷٫۵۸ تا ۷٫۶۷ میلیمتر

پلت گیج چگونه کار می کند :

شما اول ساچمه را از طرف هد داخل سوراخ قرار می دهید ، یک صفحه پلاستیکی شفاف بروی قطعه دقیق فلزی گیج قرار گرفته تا هدایت ساچمه به داخل سوراخ ساده تر انجام شود. اگر وقتی ساچمه بعد از قرار گرفتن در سوراخ گیج به پایین به طور کامل سقوط کرد به این معنی است که اندازه هد آن کوچکتر بوده است. بهتر است با سوراخ کوچکتر از اندازه هد ساچمه مورد نظر شروع کنید. به طور مثال اگر اندازه هد ساچمه ۴٫۵۱ است با سوراخی که اندازه آن ۴٫۵۰ است کار را شروع کنید.

اگر سر ساچمه رد نشد به سراغ سوراخ بعدی گیج می روم تا زمانی که هد ساچمه از سوراخ رد شود. اولین سوراخی که هد ساچمه از آن رد شود آن اندازه هد ساچمه محسوب می شود.

در تصاویر زیر ، ساچمه بزرگ تر از اندازه ۴٫۴۹ بوده ولی در تصویر بعدی هد ساچمه از سوراخ ۴٫۵۰ رد شده است. ( تصاویر از وبسایت pelletgage)

چگونه می توان از پلت گیج استفاده کرد؟

دسته بندی ساچمه از نظر اندازه هد آن : همه ما میدانیم که اندازه هد ساچمه در دقت تیراندازی موثر است. اندازه کردن آنها از نظر اندازه هد لازم است تا ساچمه هایی با اندازه هد یکسان را مشخص کنیم.

در ویدئوهای زیر می توانید چگونگی ست آپ کردن و استفاده از این ابزار را ببینید.

 

 

افتتاح سایت بنچ رست باشگاه تیراندازی نقش جهان اصفهان

با شروع ساخت باشگاه بنچ رست نقش جهان و تکمیل مراحل پایانی این پروژه ، عصر روز پنجشنبه ۲۸ دی ماه ۹۶ با دعوت تیراندازان بنچ رست اصفهان ، بازدیدی از باشگاه نقش جهان و بخش بنچ رست آن انجام شد. طی این بازدید مراسم افتتاحیه این بخش نیز با همراهی تیراندازان و اعضای باشگاه برگزار گردید.

در ساخت این مجموعه تیراندازان و اعضای باشگاه کمک زیادی انجام داده و تمامی مراحل کار با کمک و همیاری تیراندازان انجام شد. اسامی تیراندازانی که در ساخت و آماده سازی این مجموعه همکاری صمیمانه ای داشته اند :

علیرضا مومن زاده ، بهزاد پورخلیلی ، وحید خشتی ، محسن حسینی ، احمد فضیلتی ، محمد خوانساری ، مسعود مدد کن ، نیاز مجنون ، امیر همایونی ، محمد همایونی ، عرفان جعفریان ، مهدی مظاهری ، رسول آقا بزرگی ، روح الله صافی ، حمید کاردان ، فرهود بدیعی و با تشکر از حمایت آقای زارع مسؤل اهداف پروازی اصفهان که در این مراسم در کنار ما بودند.

همچنین بانوان تیرانداز بنچ رست اصفهان خانم ها علی بیک ، بخشیان ، رضایی و حیدری که در تهیه مقدمات و برگزاری مراسم افتتاحیه کمک شایانی داشتند.

گزارش تصویری بازدید و مراسم افتتاحیه :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتخاب و دسته بندی ساچمه در بنچ رست تفنگ بادی

انتخاب و دسته بندی ساچمه

در بنچ رست تفنگ بادی ، چالش تیراندازی دقیق به هدفی ۲ میلیمتری را با قدرتی بین ۱۶ تا ۲۷ ژول داریم. با فرض اینکه شرایط سلاح ، تجهیزات و تیرانداز در بهترین حالت ممکن باشد ، ساچمه ای که تیرانداز استفاده می کند ممکن است در نتیجه کار تاثیر منفی داشته باشد. به هر حال راه هایی برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد.قبل از شروع بحث در خصوص انتخاب ساچمه نگاهی به ساچمه های مورد استفاده در تیراندازی رقابتی و بخش های مختلف ساختمان این نوع ساچمه ها خواهیم داشت :

ساچمه ها در مدل و شکل های مختلفی با اهداف متفاوتی تولید می شوند. ساچمه های شکاری ( Hunting) معمولا با نوک تیزتر در بخش سر ساچمه هستند و آلیاژ مورد استفاده سنگین تر و سخت تر نسبت به ساچمه های رقابتی است. ساچمه های مورد استفاده در بنچ رست بادی و دیگر رشته های رقابتی فضای باز مانند فیلدتارگت معمولا دارای شکل گنبدی در بخش هد یا سر ساچمه هستند. این نوع ساچمه ها به شکلی که به نام ساچمه های دیابلو معروف هستند ، ساخته می شوند.

ساچمه های دیابلو دارای یک دنباله پهن تر هستند ، بدنه ساچمه در مرکز یا کمر ساچمه نازک تر بوده و بخش سر یا هد ساچمه را از دنباله جدا می کند. نمونه ای از سه نوع ساچمه دیابلو را در شکل زیر می بینید. این شکل از ساچمه ها در ساختمان ساچمه های سر تخت مورد استفاده در رقابت های داخل سالن سلاح های بادی و ساچمه های شکاری نیز استفاده می شود. شکل خاص این ساچمه ها به آن در زمان پرواز و خروج از لوله سلاح ، ثبات و پایداری مناسبی می دهد.

شکل قرارگیری ساچمه دیابلو درون لوله تفنگ :

ساچمه بادی دیابلو تنها در دو نقطه با سطح داخلی لوله سلاح در تماس است ، در بخش هد یا سر ساچمه و انتها (دامنه). اندازه انتهای ساچمه یا همان دامنه آن (Skirt) ، بزرگتر از اندازه کالیبر لوله است تا امکان تجمع هوای فشرده در پشت ساچمه ایجاد و باعث حرکت ساچمه به سمت خارج از لوله شود. در حالی که سر ساچمه باعث تجمع هوا نمی شود ، هد ساچمه به عنوان هدایت کننده عمل می­کند. هم می­تواند در بخش های برجسته خان لوله قرار گیرد و هم بخش شیاری آن ؛ اگر جای خان تفنگ بر روی بخش سر ساچمه باقی مانده باشد ، به این معنی است که سر ساچمه بر روی شیارها قرار گرفته است.

 

با این مقدمه کوتاه در خصوص ساختمان ساچمه های مورد استفاده در تیراندازی رقابتی و نیز آشنایی با قسمت هایی از ساچمه که در لوله درگیر می شوند به سراغ موضوع اصلی می رویم. اهمیت داشتن تناسب و دقت یک نوع ساچمه با لوله تفنگ و کالیبر آن یکی از دلایل اصلی است که تیراندازان بدنبال انتخاب نوع ساچمه و در نهایت دسته بندی کردن آنها هستند. ابتدا در خصوص انتخاب ساچمه مناسب با لوله تفنگ شما صحبت خواهیم کرد و بعد دسته بندی ساچمه ها و ابزار مورد استفاده معرفی می شوند.

شاید چهار یا پنج کمپانی سازنده معتبر و شناخته شده ساچمه باشند که بتوان از ساچمه آنها در رقابت های تیراندازی استفاده کرد. مانند JSB ، H & N ، RWS و Crossman . این تولید کننده ها ساچمه ها را با نام و نشان تجاری خود به فروش می رسانند ولی در عین حال به توزیع کنندگان دیگری محصولات خود را می فروشند که آنها نیز تحت نام تجاری خود ( با قوطی هایی که نام تجاری توزیع کننده را دارد) در مدل و اندازه های یکسان با تولید کننده اصلی عرضه می کنند. اینکه کیفیت ساچمه های این توزیع کننده ها مانند ساچمه های اصلی است نیز موضوع قابل بحثی خواهد بود. به عنوان مثال ایرآرمز قالب های خود در جی اس بی را برای بیشتر مدل ها دارد ، زمانیکه شما ساچمه های ایرآرمز را می خرید ، می توانید اطمینان داشته باشید که ساچمه ای با کیفیت خریداری می کنید.

برخی مدل های ساچمه دارای الیاژ نرم تر و نیز در قسمت دامنه (اسکیرت) نازک تر هستند. لبه های نازک تر زمانی که ساچمه با فشار هوا در لوله حرکت می کند به صورت بهتری با خان لوله درگیر می شوند. انتهای لبه اسکیرت ها در ساچمه های با کیفیت با ظرافت و تمیزی خاصی است. توجه به اسکیرت و تمیزی آن یا عدم آسیب دیدگی ساچمه ها برای انتخاب مهم است. در ساچمه هایی مانند JSB ، دامنه ها در سری های مختلف ممکن است به علت تغییر قالب ها دارای شکل متفاوتی باشند. توجه به این موضوع نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

فرآیند انتخاب ساچمه

ساچمه های کالیبر ۴٫۵ میلیمتر در اندازه های ۴٫۵۰ تا ۴٫۵۳ تولید می شوند. اندازه کالیبر در لوله های مختلف یکسان نیست بنابراین ممکن است هر لوله ای با یک اندازه کالیبر نتیجه بهتری داشته باشد. اولین قدم برای انتخاب ساچمه مناسب این است که …

از آنجاییکه ساچمه های JSB مورد استفاده زیادی در بین تیراندازان بنچ رست دارد به برخی مشخصه های بسته بندی این برند اشاره می کنیم تا فرآیند انتخاب شما راحت تر شود. در شکل زیر شما می توانید سه عدد یا شماره را بر روی لیبل های پشت قوطی ساچمه های JSB تشخیص دهید :

این اعداد به چه مفهومی است ؟

عدد اول : ۴۲۵۶۶۷۱۷

عدد دوم : ۰

عدد سوم :  ۴٫۵۲

حال به بررسی هر کدام از این اعداد می پردازیم.

– عدد اول را به چند بخش تقسیم می کنیم :

۴۲ : شماره دستگاه قالبی که برای ساخت ساچمه استفاده شده است.

۵۶ : شماره اختصاصی متصدی تولید

۶۷ : شماره اختصاصی مسئول کنترل کیفیت

۱۷ : سال تولید مثل ۲۰۱۷

– خوب حال به بررسی عدد دوم می رسیم که در این نمونه عدد ۰ است :  این عدد نشان دهنده سری تولید است.

– عدد سوم ۴٫۵۲ : این عدد نشان دهنده هدسایز ساچمه است.

 

در این رابطه سعی کنید از ساچمه ای که قصد بررسی آن را دارید یک بسته خریداری کنید و در محیط بیرون با آن تمرین کنید ( در وضعیت جوی با باد کم ) و ببینید امتیاز بدست آمده چقدر است. در صورتی که امتیازات ۲۴۵ و یا بالاتر کسب کردید ، گروه تیر مختلفی با آن بگیرید. در صورتیکه گروه تیرها از محدوده امتیاز ۹ و کمی بیرون از آن خارج نشدند می توانید بررسی های بهتری را در محیط بسته ( ایندور) داشته باشید. از گروه تیرهایی با حداقل ۱۰ شلیک و تا ۲۵ شلیک استفاده کنید تا تغییرات و جابجایی های احتمالی را بهتر بررسی کنید.

ممکن است در این رابطه چندین بسته ساچمه از چند سری تولید و هدسایز را خریداری نمایید.

بعد از اینکه مطمئن شدید ساچمه مورد استفاده نتیجه خوب و دلخواه شما را دارد ، از سری مذکور به اندازه کافی خریداری کنید. ممکن است تفنگ شما با کالیبر یکسان ولی سری تولید دیگری ، نتیجه خوب قبلی را نداشته باشد. این فرآیند کمی خسته کننده است ولی وقتی می دانید که نتیجه آن کسب امتیاز خوب و اطمینان از شلیک هاست مطمئنا آن را تا گرفتن نتیجه ادامه خواهید داد.

در زمان تمرین ها در باشگاه یا در میدان مسابقات ، گوش و چشم خود را باز کنید و ببینید چه ساچمه ای بهترین نتیجه را برای تفنگ های مشابه تفنگ شما برای تیراندازان دیگر داشته است. تولید کننده هایی مانند JSB معمولا سری های مختلفی رو در زمان های متفاوت توزیع می کنند و باید نسبت به این موضوع هوشیار باشید. زمانیکه خواستید سری ساخت جدیدی را امتحان کنید فرآیند قبلی را باید تکرار کنید.

 

دسته بندی ساچمه از نظر وزن و اندازه کالیبر (Head size)

تیراندازان از ابزار های متفاوت و روشهای مختلفی برای دسته بندی ساچمه استفاده می کنند. دو نوع دسته بندی ساچمه مرسوم است ، دسته بندی وزنی و اندازه کالیبر یا همان هد سایز ساچمه.

دسته بندی وزنی ، معمولا ساچمه های با کیفیت هم دارای پراکندگی وزنی هستند که در تیراندازی دقیق مثل بنچ رست می تواند در نقطه برخورد و حتی سرعت خروجی ساچمه موثر باشد. برخی سری ها دارای پراکندگی کم و نزدیک بهم هستند و برخی سری ها ممکن است دارای پراکندگی وزنی بیشتری باشند. در این رابطه چک و وزن کردن یک بسته نمونه از سری انتخاب شده می تواند مفید باشد. برای وزن کردن معمولا از ترازوهای دیجیتال با دقت بالا استفاده می شود. در بازار می توانید نمونه های مختلفی از آنها را ببینید ، مهم این هست که دقت آنها بسیار خوب و مطلوب باشد.

به طور مثال در نمودار زیر که مربوط به ساچمه JSB 8.44 گرینی است ، تعداد پراکندگی وزنی در یک تعداد خاص ساچمه را مشاهده می کنید :

دسته بندی هد سایز ، دسته بندی هدسایز نسبت به وزن در اولویت بیشتری با توجه به تجربه بیشتر تیراندازان بنچ رست تفنگ بادی قرار دارد. با توجه به اطلاعاتی که در بخش اول مقاله نیز آمده است ، هد ساچمه باعث هدایت درست ساچمه در زمان شلیک و خروج از لوله می شود. در یک قوطی ساچمه که اندازه کالیبر آن به طور مثال ۴٫۵۱ بوده و این سری و هدسایز با لوله سلاح شما تطبیق خوبی دارد ، می تواند ساچمه هایی با هدسایز متفاوت نیز وجود داشت باشد. شاید تعداد آنها اندک باشد ولی وقتی قرار است ۲۵ شلیک دقیق داشته باشیم و هر امتیاز آن برای ما اهمیت دارد ، نیاز است تا این دسته بندی نیز انجام شود.

البته استثناهایی هم وجود دارد و ممکن است برخی سری های ساچمه ، پراکندگی اندازه هدسایز کمتر یا در نهایت خیلی نزدیک بهم داشته باشند. همه این موارد باید در تست های مرحله اول و در این مرحله بررسی و سپس اقدام به تهیه و دسته بندی ساچمه نمایید.

ابزارهای مختلفی برای اندازه گیری ساچمه ساخته شده که توسط تیراندازان استفاده می شود. چند نمونه از این ابزارها را می توانید در زیر ببنید.

دستگاه Pellet Air gauge ساخت آقای Dan Brown یکی از تیونرهای تفنگ های بادی ایالات متحده :

 

در ابزار زیر نیز از گیج های بسیار دقیق و قطعات ظریف جهت اندازه گیری اندازه هد ساچمه استفاده شده است :

 

یکی دیگر از ابزار های ساده و کارامدی که توسط تیراندازان اسلونی ساخته شده است :

 

یکی دیگر از ابزار های دسته بندی هد سایز که در چند سال اخیر توسط تیراندازان زیادی مورد استفاده شده ، ابزار Pellet Gauge است. معرفی این ابزار را در مقاله ای دیگر خواهیم داشت.

 

خوب ، پس از دسته بندی هدسایز و وزن ساچمه و آماده شدن ساچمه ها ، نیاز است تا این ساچمه ها را به صورت مطلوبی در ظروف یا قوطی هایی که محافظ کافی از آنها به عمل می آورد قرار دهید. این ظروف که معمولا به نام Pellet Holder شناخته می شوند می تواند به صورت تجارب تهیه شود و یا با اندکی ابتکار توسط خود شما نیز ساخته شود. استفاده از اسفنج و یا موادی مانند آن در بخشی که ساچمه ها قرار می گیرد می تواند محافظت خوبی از هد و دامنه ساچمه داشته باشند. با این وجود در زمان تیراندازی تمرینی یا مسابقه همیشه ساچمه ها را با در یک نگاه کوتاه چشمی از نظر آسیب دامنه چک کنید و سپس تفنگ ساچمه گذاری کنید.

امیدواریم مطالب مطرح شده در این رابطه به شما در یافتن ساچمه مناسب با سلاح شما و تیراندازی دقیق کمک کرده باشد. این مقاله ممکن است در زمان های بعدی به روز رسانی شود. با ما همراه باشید.

 

صادق قرنجیکی

تیراندازان بنچ رست ایران

 

تیراندازی بنچ رست در برزیل

تیراندازی بنچ رست ریم فایر و بادی در سال های اخیر توسعه زیادی در سطح کشورهای جهان داشته است. در حال حاضر فدراسیون جهانی بنچ رست ریم فایر و بادی WRABF دارای ۳۵ کشور عضو از پنج قاره جهان بوده و در مسابقات اخیر این فدراسیون ، کسب جایگاه های بالای مسابقات توسط کشورهایی که به تازگی به این رشته پیوسته اند نشان از پیشرفت تیراندازی بنچ رست در این کشورها را دارد. برزیل تنها کشور از آمریکای جنوبی است که عضو WRABF بوده و توانسته است در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۵ و کاپ جهانی اسلونی ۲۰۱۷ ، جایگاه های خوبی کسب نماید.  در این مقاله که توسط آقای Flavio Vieira در سال ۲۰۱۳ و بعد از اولین حضور تیم برزیل در رقابت های WRABF نوشته شده است ،  با شروع و پیشرفت این رشته در برزیل آشنا می شوید.

بنچ رست در برزیل BR in BR (Brazil)

بنچ رست در برزیل یک ورزش جدید محسوب شده و اولین رقابت های فدرال و ملی آن در سال ۲۰۱۱ برگزار شده است. خیلی از تیراندازان ابراز علاقه به این ورزش داشتند و یکی از آنها در بازدیدی که از ایالات متحده داشت فرصت دیدن یکی از مسابقات USBR (United States Benchrest) پیدا کرد. او یک نمونه از اهداف مورد استفاده در مسابقات را همراه با خود آورده و و برای کنفدراسیون تیراندازی برزیل این ورزش را معرفی کرد. همچنین پیشنهاد شد تا برای آشنای با قوانین رسمی با USBR در تماس باشند. قوانین به زبان پرتغالی ترجمه شده و  به عنوان مرجع این ورزش در برزیل تعیین شد. تنها تغییراتی در خصوص موارد مرتبط با مسافت انجام شد که از سیستم یارد ( سیستم متداول در ایالات متحده ) به واحد متر که در برزیل متدوال است تغییر داده شوند. میدان های تیراندازی برزیل بر اساس سیستم متریک ساخته و آماده شده اند. ۲۵ متر و ۵۰ متر .

این رشته مخاطبان کمتری در بین تیراندازان دارد. مشکل بزرگ برای علاقمندان به این ورزش ، دسترسی به تجهیزات این رشته و نبود زیرساخت ( میدان تیراندازی و … ) است. تفنگ های مناسب و خوب برای این رشته باید وارد می شدند ، همینطور دوربین هایی با بزرگنمایی بالا ، رست های بنچ رست و نیز مهمات ریم فایر . بدون تجهیزات پایه و حداقلی ، نمی توان انتظار تیراندازی رقابتی را داشت.

در بنچ رست ریم فایر ، مشکل بسیار بیشتر و عمیق تر بود . مهمات مناسب و با کیفیتی در برزیل وجود نداشت. تنها برخی محصولات تولید برزیل در دسترس بود که کیفیت و دقت لازم برای بنچ رست و مهمات کالیبر ۲۲ ال ار را نداشتند. مهمات ، یکی از مواردی بود که باعث آسیب به توسعه بنچ رست در برزیل می شد. مشکل بزرگ تر نبود سلاح های ریم فایر مناسبی بود که توانایی رقابت در بنچ رست را داشته باشند. پیچیدگی و هزینه های بالا برای سفارش ، خرید و وارد کردن به برزیل باعث می شد تا این رشته رشد سریعی نداشته باشد.

علاوه بر این دشواری های شخصی  تیراندازان ، هنوز کمبودهای زیادی در رابطه با میدان های تیراندازی بنچ رست وجود داشت. بیشتر باشگاه های تیراندازی در بنچ رست سرمایه گذاری نمی کردند و آن را یک سرمایه گذاری سنگین بدون درآمد زایی می بینند. برای غلبه بر این مشکل ، یکی از تیراندازان برزیلی ، Jose Eduardo Aguiar ساخت یک مدل میز بنچ رست مستحکم را توسعه داد. این میز مستحکم با رویه خاص و البته هزینه ساخت پایین داشت. این میز قابلیت جابجایی بدون مزاحمت برای سایر رشته های تیراندازی در باشگاه ها را ایجاد کرد و به این ترتیب می توانستیم از باشگاه های تیراندازی برای تمرین و مسابقات استفاده کنیم. این پروژه باعث شد که امکان اجرای بنچ رست ، نیاز به سرمایه گذاری کمتر و شروع آسان تر داشته باشد.

قوانین سلاح های گرم و تفنگ های بادی در برزیل خیلی محدود و سختگیرانه است. تیراندازان سلاح های گرم برای دریافت مجوز خرید این سلاح ها باید مراحل ثبت نام برای خرید یا ورود این سلاح ها را در ارتش انجام داده و تنها می توان استفاده ورزشی از این سلاح ها داشته باشند. تیراندازی با تفنگ بادی نیاز به مجوز خاصی تا کالیبر ۶ میلیمتر ندارد. اما برای خرید دوربین هایی با بزرگنمایی بالاتر از ۶X نیاز به اخذ مجوز از ارتش هستند. گرفتن مجوزها فرآیند کندی داشته و حدود ۶ ماه برای خرید و یا سفارش و وارد کردن تجهیزات زمان می گیرد. این زمان با توجه به بوروکراسی کند ممکن است گاه بیشتر شود.

برای سفارش و وارد کردن مهمات ریم فایر نیز گرفتن مجوزها مانند فرایند دوربین بوده که باعث می شود تمرین و رقابت برای تیراندازان ریم فایر سخت باشد. برای تهیه ساچمه های تفنگ بادی تا کالیبر ۶ میلیمتر محدودیتی وجود ندارد ، به همین خاطر تیراندازی بنچ رست بادی انتخاب راحت تری برای ما هست. اما تهیه و خرید سلاح مناسب در بازار برزیل بسیار سخت است و هزینه سفارش توسط چند وارد کننده محدود بسیار بالاست. وارد کردن از کشورهای  نزدیک مانند ایالات متحده نیز شامل هزینه های زیادی گاه تا ۱۲۸ درصد بیشتر می باشد.

شروع تیراندازی بنچ رست بادی

تیراندازی بنچ رست تفنگ بادی در برزیل از منطقه Uberlandia ایالت Minas Gerais شروع و به برگزاری مسابقات فدرال و ملی انجامید. شروع کار همراه با مشکلات زیاد و دسترسی محدود به تجهیزات بود. در ابتدای کار  برخی سلاح های بادی استفاده شدند تا اینکه با موارد دیگری مثل ایرارمز Air Arms MPR FT و EV2 MKIV جایگزین شدند. این سلاح ها موارد خوبی بودند ولی برای رقابت های بنچ رست در سطوح بالا به سلاح های رده بالایی نیاز بوده و ما انتخاب دیگری در برزیل نداشتیم.

بعد از تحقیق و جستجو و استفاده از تجربیات تیراندازان موفق و مطالعات انجام شده بر روی چند مورد مشخص شده ، سلاح های اشتایر را انتخاب کردیم. سلاح های این سازنده عملکردی بسیار خوب و مطلوبی به صورت پیش فرض داشته ، به بهینه سازی و تیونینگ خاصی جهت افزایش دقت نیاز نداشتند و بسیار مدولار و قابل تنظیم برای کلاس های بنچ رست بادی هستند. همینطور خدمات مشتریان و پس از فروش بسیار مطلوبی دارد.

برای رست های جلو و عقبی طبق تحقیق و تجربه ، از کیسه شن های Edgewood و Caldwell و نیز رست های Sinclair تهیه کردیم.

دوربین Weaver T36  را به عنوان دوربین تفنگ انتخاب کردیم با توجه به چند عامل : قابلیت اطمینان ، وزن مناسب ( با توجه به محدودیت های وزنی سلاح ها در دو کلاس متفاوت بنچ رست بادی) ، قدرت بزرگنمایی مناسب ، لنزهایی با کیفیت خوب و شفاف برای بنچ رست بادی و ریم فایر ، شبکه عدسی Cross hair مناسب بنچ رست و در نهایت قیمت مطلوب آن.

با توجه به این تجهیزات مطلوب که در دست داشتیم ، تجهیزات مناسب برای بادخوانی و بررسی وضعیت آن برای گرفتن نتیجه بهتر ، مورد لزوم بود. به صورت کلی تمامی مقالات ، مجلات ، موضوعات مرتبط در فروم های اینترنتی و همه مواردی که در اینترنت در دسترس بود را جستجو و مطالعه کردیم . بعد از آزمایشات و مقایسه های مختلف و بدست آوردن نتیجه مناسب جهت بهترین راه حل و رقابت در سطح جهانی ، پرچم های بادنمایی توسط تیراندازان ما ساخته شد و ما یاد گرفتیم چطور از آنها استفاده کنیم. امتیازات ما به صورت قابل توجهی افزایش یافت. بعد از این نقطه پیشرفت تنها کاری که باید انجام بدهیم ، تمرین بود. تمرین ، تمرین و تمرین بیشتر.

 

تیراندازان علاقمند با تشکیل گروه هایی به تمرین و رقابت با یکدیگر پرداختند ، تحقیقات و تجربیات مختلفی انجام می دادند و این تجربیات را با یکدیگر به اشتراک می گذاشتند. به این ترتیب ما یک تیم ایالتی تشکیل دادیم و اسم آن را Triangle benchrest Team قرار دادیم. این تیم متشکل از Flavio Vieira ، Igor Porto ، Jose Eduardo Aguiar و Pedro Ashidani بود. همینطور برای معرفی بنچ رست برزیل در سطح جهانی ، وبسایت benchrest.com.br را ایجاد کردیم.

کاپیتان و مسئول تیم فلاویو بود. همینطور یکی از مسئولین میدان های کنفدراسیون برزیل ، نایب رییس فدراسیون ایالتی نیز بود. Flavio Vieira در خصوص WRABF مطالعاتی داشت و تواست به عنوان نماینده برزیل در این فدراسیون قرار گیرد. او تیراندازان را  به حضور در مسابقات کاپ جهانی WRABF که قرار بود در جمهوری چک در تابستان ۲۰۱۳ برگزار شود ، تشویق نمود. این موضوع در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد و آماده سازی تیم شروع شد. بعد از ۱۴ ماه آماده حضور در این رقابت ها بودیم.

روز بزرگ نزدیک شده است. ما آماده سفر بودیم و به صورت یک تیم سه نفره به جمهوری چک رفتیم. قبل از شروع رقابت ها و روز تمرین ، بازدیدی از محل کارخانه JSB و کمپانی Steyr داشتیم. این سفر و حضور در رقابت های کاپ جهانی باعث شد تجربیات زیادی بدست آوریم که در توسعه بیشتر بنچ رست در برزیل موثر بود. همچنین با تجهیزات مختلف و جدیدی در این ورزش آشنا شده و دوستان زیادی از سایر کشورها پیدا کنیم.

آب و هوای متفاوت (هوای گرم ) چک و محل برگزاری باعث شد با مسائلی مانند تاثیر سراب بر روند کسب امتیاز و تیراندازی آشنا شویم. با تکنیک های مختلف مقابله با این مشکل نیز آشنا شدیم. معدل امتیاز کلی خوبی در کلاس لایت ورمینت بدست آوردیم و نتایج امتیازات در کلاس هوی ورمینت بسیار بهتر بود. در آخرین راند مسابقات هوی ورمینت ، تیرانداز ما Igor Porto امتیاز ۲۵۰ و ۱۱ ایکس را کسب کرد. نتیجه ای که قبل از این در بین تیراندازان برزیلی تجربه نشده بود!

بنچ رست در برزیل یک ورزش جدید و جوان است ، اما به صورت سریعی در حال توسعه است. ما امیدواریم در آینده ای نزدیک  ورزشکاران بیشتری داشته باشیم ، تجربیات بیشتری بدست آورده و با اعتماد به نفس بیشتری نتایج بهتری کسب کنیم. شما را در سال ۲۰۱۵ و استرالیا می بینیم.

امروزه برزیل دارای باشگاه تیراندازی بنچ رست مختلفی در ایالت ها و مناطق این کشور بوده و بین ۵۰ تا ۶۰ تیرانداز در این رشته فعالیت می کنند. در مسابقات ۲۰۱۷ اسلونی نیز برزیل با تیم بزرگی حضور پیدا کرد و در رقابت های تنگانگی توانست در بین اعضای شرکت کننده ، جزو ده تیم برتر مسابقات در کلاس های مختلف تفنگ بادی و ریم فایر باشد.

باشگاه بنچ رست Shot in تهران

این باشگاه در مجموعه ورزشی مهام قرار دارد ، این محل با سرمایه گذاری بخش خصوصی در تیرماه ۹۶ به بهره برداری رسیده است. دارای ۱۸ میز ۲۵ متر و ۵ میز ۷۵ یارد می باشد. محل میزها و اهداف سرپوشیده می باشد.

مدیریت : آرمین خودرنگ

تلفن باشگاه : ۰۲۱۲۶۹۱۱۳۶۶

اتوبان شهید بابایی – شرق به غرب – بعد از تقاطع استخر – مجموعه ورزشی مهام

باشگاه بنچ رست کردکوی

این باشگاه با پیگیری و همکاری تیراندازان بنچ رست شهرستان کردکوی و زیر نظر هیات تیراندازی این شهرستان در تابستان ۹۶ به بهره برداری رسید. این باشگاه مجهز به چهار میز سیمانی بوده و در محل تیرانداز مسقف می باشد.

مدیریت : حمید منوچهری

شماره تماس : ۰۹۳۵۹۳۱۵۴۵۲

 

باشگاه بنچ رست سمنان

این باشگاه با همت و پیگیری آقای محمد رضا زمانی از تیراندازان خوب بنچ رست و با همکاری هیات تیراندازی سمنان در محل این هیات و با سرمایه گذاری آقای زمانی در سال ۹۵ به بهره برداری رسید.این باشگاه مجهز به سه میز سیمانی می باشد.

مدیریت : محمدرضا زمانی

شماره تماس : ۰۹۱۲۱۳۱۷۲۱۷