آماده سازی تجهیزات در تیراندازی بنچ رست تفنگ بادی

آماده سازی و استفاده از تجهیزات در بنچ رست

آماده سازی تجهیزات تیراندازی بنچ رست یکی از مهم ترین مهارت های شخصی هر تیراندازی است. تیراندازان بنچ رست برای استفاده بهینه از زمان در تمرین و مسابقه و نیز بهره گیری کامل دارای روش های خاص خود برای آماده سازی تجهیزات هستند.

قبل از شروع بحث در این رابطه مطمئن شوید که تجهیرات لازم برای تمرین و رقابت در تیراندازی بنچ رست را تهیه کرده اید. بعد از تهیه تجهیزات لازم حتما از وسایل حمل مناسب برای آماده سازی تجهیزات و حمل و نقل آنها استفاده کنید. برای این کار زمان معینی برای بازبینی تجهیزات خود اختصاص دهید تا اطمنیان یابید هر آنچه برای یک تیراندازی تمرینی و یا مسابقه لازم دارید را همراه خود برداشته اید. از یاد بردن تجهیزات و یا وسایل تمرین و مسابقه ، باعث ایجاد استرس و عدم تمرکز در زمان انجام تمرین می شود. این پریشانی و استرس ناشی از آن تاثیر منفی در عملکرد ذهنی شما نسبت به تمرین و مسابقه خواهد داشت. یکی از روش هایی که تیراندازان بنچ رست برای دوری از این مشکل استفاده می کنند ، تهیه چک لیست است.

چک لیست[۱] آماده سازی تجهیزات

تعیین محل تمرین و شناخت راه های ارتباطی :

این موضوع به این دلیل مهم است که ندانستن راه های ارتباطی مناسب و نوع ترافیک منطقه می تواند باعث دیر رسیدن شما به محل تمرین شود. هیجان و استرس این موضوع روی تمرین و تیراندازی شما تاثیر منفی خواهد داشت. سعی کنید محل های تمرین خود و یا مسابقه را مسیریابی کرده و بهترین و نزدیک ترین مسیر را انتخاب و در زمان مقرر و تعیین شده حضور پیدا کنید. به یاد داشته باشید تمرین با آسودگی خاطر و بدون استرس نتیجه مطلوب تری نسبت به تمرین همراه با نگرانی و استرس دارد. با عوامل و یا کارکنان محل تمرین ارتباط مثبت داشته باشید تا نسبت به نیازهای احتمالی در زمان انجام تمرین مانند دسترسی به سرویس های بهداشتی ، تماس و یا استفاده از امکانات رفاهی آنجا وقت شما به هدر نرود.

آماده سازی تجهیزات و چیدمان

سلاح :

حمل تفنگ به صورت صحیح و ایمن ، مهم ترین بخش آماده سازی تجهیزات است. دست اندازهای کوچک جاده ای و حرکت تفنگ در جعبه یا کیف نگهداری آن به صورت متوالی می تواند باعث تغییرات منفی در تنظیمات تفنگ شما شود. از کیف یا جعبه حمل متناسب با اندازه تفنگ خود استفاده کنید. استفاده از فومهایی با چگالی بالا در داخل جعبه تفنگ و یا جایگزینی آنها با فوم های قبلی برای جلوگیری از تکان ها و حرکت های اضافه تفنگ مفید است. سعی کنید چیدمان تفنگ درون جعبه به صورتی باشد که محل قرارگیری دوربین به سمت دسته کیف بوده تا زمانی که جعبه یا کیف به صورت ایستاده قرار می گیرد ، وزن تفنگ بر روی دوربین نباشد.

در زمان حمل و نقل و یا تمرین ، کیف و یا جعبه تفنگ را به صورت افقی و خوابیده بر روی سطح صاف قرار دهید. از گذاشتن کیف و جعبه تفنگ در مسیر رفت و آمد و یا محل هایی که احتمال آسیب به آن می رسد اجتناب کنید.

 

ممکن است در مسابقات بزرگ تری شرکت کنید و برای حضور در آن نیاز به بردن دو سلاح در دو کلاس متفاوت داشته باشید. در این موارد استفاده از جعبه های سلاح (هاردکیس) بزرگ تر که میزان مقاومت و امنیت بیشتری دارند و نیز مجهز به چرخ می باشند بهتر است.

ساچمه :

برای رسیدن به دقت بالا و نتیجه مناسب استفاده از ساچمه های با کیفیت لازم است. مانند یک سلاح دقیق که نیاز به فشنگ های مرغوب و با کیفیت دارد ، در تیراندازی بنچ رست بادی نیز از ساچمه های مرغوب و با کیفیت استفاده می شود. شما می توانید با تست چند مدل و وزن های مختلف از ساچمه های با کیفیت ، ساچمه ای که با تفنگ شما سازگاری داشته و بهترین نتیجه با آن حاصل شده است را انتخاب کنید. ساچمه های با کیفیت مثل JSB ، H & N و یا AA در قوطی های فلزی مناسبی بسته بندی و عرضه می شوند. فوم های قرارگرفته در داخل این ظروف و نوع چیدمان آنها ، محافظت کافی برای بعد از باز شدن و استفاده چند باره از ساچمه ها را ندارند. برای اینکار بهتر است از نگهدارنده های ساچمه (Pellet Holder) استفاده کنید. این نگهدارنده ها که معمولا شکل مکعبی دارند به صورت کامل از ساچمه ها محافظت می کنند و آسیب احتمالی در بخش های سر و دامنه ساچمه ها قبل از قرار گیری در لوله سلاح قابل بازبینی است. برای مسابقات و تمرین شاید لازم شود چند عدد از این نگهدارنده ها را تهیه کنید. با کمی سلیقه و استفاده از برخی ابزار ساده می تواند پلت هولدرهای شخصی برای خود بسازید.

 

رست ، ارتفاع دهنده ها و کیسه شن ها :

رست جلو و کیسه شن ها و ارتفاع دهنده ها یا هر نوع پدی که برای استقرار مناسب تفنگ و تیراندازی روی میز لازم است را بسته بندی کنید. برای حمل رست و کیسه شن ها می توان از چمدان های مخصوص حمل ابزار نقشه خوانی که دارای فضای کافی برای قرار دادن رست ها و محافظت از آنها هستند استفاده کنید. این موضوع مهمی است چون قرار گرفتن درست رست ها و نداشتن مشکل در بدنه و ابزار حرکت مکانیکی آنها جهت تیراندازی دقیق لازم و ضروری است.

 

برخی تیراندازان حمل مجزای کیسه شن و رست را ترجیح می دهند.

بخش بالایی کیسه شن عقبی Rear bag یا همان بخش V شکل ( بانی ایرزها) و کیسه شن جلویی ( محل قرار گیری بچه قنداق بر روی رست جلو) در حمل و نقل و فشار وسایل دیگر روی آن می تواند آسیب دیده و یا شکل خود را از دست بدهند. استفاده از ابزاری مانند تصاویر زیر می توند باعث شود تا این بخش از کیسه شن ها محافظت شود.

بادنماها و شاخص های نشانگر قدرت باد :

استفاده از این تجهیزات برای تشخیص درست و بهتر جهت ، سرعت و قدرت باد به شدت توصیه می شود. در تیراندازی بنچ رست ۲۵ متر تفنگ بادی استفاده از ۳ تا ۵ پرچم بادنما در فاصله بین میز و اهداف معمول است. قرارگیری آنها باید طوری باشد که از طریق چشمی که آزاد است بدون برداشتن چشم غالب از دوربین دیده و بررسی شوند. شما باید برای خود پرچم بادنمای شخصی تهیه کنید و مهارت لازم برای استفاده از آنها را کسب کنید. رسیدن به مهارت تشخیص جهت و شدت باد و تاثیر آنها بر روی پرتابه زمان بر است اما بعد از یادگیری شاهد تغییرات مثبت در سطح امتیاز و رکوردهای خود خواهید بود.

برای حمل و نقل این بادنماها و ابزار مرتبط نیازمند کیف هایی هستید که پروانه و باله پرچم های بادنما که از قطعات ظریف پلاستیکی ساخته می شوند آسیب نبینند. تیراندازان معمولا از کیف هایی با اندازه مناسب و با ایجاد تغییرات در بخش داخلی آن جهت قرارگیری پرچم های بادنما استفاده می کنند. برخی شرکت های سازنده یا فروشنده ها ، بادنما را با کیف و یا جعبه مناسب آن به فروش می رسانند.

کپسول هوا و رابط شارژ :

همیشه به زمان اتمام گواهی نامه های بازرسی ایمنی کپسول خود توجه نموده و میزان فشار هوای آن را با توجه به نیاز شارژ سلاح خود بازبینی کنید. حمل و نقل کپسول پر شده با هوای فشرده به خودی خود با ریسک و خطر همراه است و باید احتیاط های لازم در مورد حمل آنها انجام داد. کپسولها در زمان حمل و نقل باید دور از منابع حرارتی قرار گرفته و به صورتی چیدمان شوند که کمترین حرکت را داشته باشند. برخی فروشگاه ها کیف هایی مخصوصی در اندازه های مناسب برای حمل کپسول ها عرضه می کنند. همچنین می توانید این کیف را با توجه به مدل کپسول و نیاز خود نیز سفارش و تهیه نمایید. سعی کنید رابط های شارژ را در کنار مخزن و یا درون کیف و جعبه تفنگ خود قرار دهید تا در زمان رفتن به محل تیراندازی و تمرین آن را فراموش نکنید. فراموشی رابط شارژ باعث می شود بدون تمرین و تیراندازی به خانه برگردید ، نازل شارژ تفنگ های PCP در هر سازنده متفاوت از یکدیگر است.

کارت هدف :

معمولا باشگاه های تیراندازی اهداف تمرینی در اختیار اعضای خود قرار می دهند. ولی توصیه می شود در زمان رفتن به محل تمرین ، تعدادی کارت هدف تمرینی با خود همراه داشته باشید. در این صورت مطمئن هستید که در صورت نبود کارت هدف در باشگاه ، برای آن جلسه تمرینی همراه خود باه اندازه کافی هدف تمرینی آورده اید.

 

تایمر الکترونیکی :

رقابت های تیراندازی بنچ رست در محدوده زمانی مشخص انجام می شوند و این زمان برای بنچ رست تفنگ بادی ۲۰ دقیقه است. با در نظر گرفتن زمان آماده سازی تجهیزات (۱۰دقیقه) قبل از شروع زمان اصلی مسابقه ، در کل تنها سی دقیقه زمان دارید. بسیاری از تیراندازان تازه کار در زمان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه شلیک های خود را انجام می دهند و فکر می کنند که یک تکنیک درست است ، اما در اشتباه هستند! استفاده از دقیقه به دقیقه و گاه ثانیه های زمان مسابقه بسیار اهمیت دارد. این موضوع را باید در زمان تمرین مورد توجه قرار دهید ، سعی کنید زمان ۳ تا ۵ دقیقه اول را به بررسی وضعیت جوی و جهت باد و شلیک به هدف های قلق اختصاص دهید تا بتوانید چند الگوی باد را تشخیص و سپس یک و یا چند الگوی باد که نسبت به شلیک در آنها مطمئن هستید را انتخاب و شروع به شلیک به اهداف امتیازی کنید. با این وجود شما نیاز به تنفس صحیح و قرار گیری درست بدن و تفنگ و گاهی هم بازبینی تجهیزات دارید. تغییرات الگوهای باد و یا سایر وضعیت های موجود نیاز به زمان برای بررسی و تغییر محل شلیک ها را دارد. همه این موارد نیازمند مدیریت درست زمان بوده به همین خاطر استفاده از تایمرهای الکترونیکی رومیزی مهم است. این تایمرها بر روی میز و در کنار رست قرار می گیرد تا تیرانداز بدون اتلاف وقت و حواس پرتی روی زمان باقیمانده تسلط داشته باشد. زمان خود را به بهترین شکل مدیریت کنید تا بیشترین شلیک های موفق را داشته باشید.

 

صندلی :

باشگاه های تیراندازی بنچ رست دارای میز و صندلی مناسب برای استفاده عمومی هستند ولی ممکن است از نظر شکل و ارتفاع تفاوت هایی باهم داشته باشند. برای استفاده بهتر از زمان و تمرکز روی تمرین از صندلی های شخصی استفاده کنید که قابلیت تغییر ارتفاع برای سازگاری با میزهای مختلف را داشته باشند چون ممکن است در چند میدان تیراندازی متفاوت تمرین داشته باشید. اما میزهای محل برگزاری مسابقات دارای اندازه یکسانی است اما باز هم داشتن یک صندلی قابل تنظیم شخصی مفید خواهد بود.

 

موارد دیگری نیز می تواند برای داشتن یک جلسه تیراندازی تمرینی و یا یک مسابقه خوب به شما کمک کند. رویه میزهای بنچ رست معمولا از چوب و سیمان درست می شود. سطح سخت این میزها زمانی که شما آرنج دست خود بخصوص دستی که با آن ماشه را می چکانید می تواند باعث ناراحتی شما شود. استفاده از کیسه شن ها یا صفحاتی که نرم بوده می تواند به قرار گیری راحت تر آرنج و در نتیجه تمرکز بیشتر منجر شود.

 

 

با توجه به اطلاعات ارایه شده می توانید چک لیست شخصی خود را تهیه نمایید. امیدواریم از تمرین و تیراندازی بنچ رست لذت ببرید و بعد از هر جلسه تمرینی پیشرفت بیشتری داشته باشید.

 

گرد آوری و ترجمه : صادق قرنجیکی

 

[۱] Checklist

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *