آشنایی با تیراندازی بنچ رست

 بنچ رست

بنچ رست شیوه ای از تیراندازی است که در آن با سلاح های بسیار دقیق به دو روش “جمع تیر” و “امتیازی” به اهداف کاغذی در فواصل ثابت و مشخص تیراندازی می کنند. تیراندازان بنچ رست از روی میز های (Bench) هایی که مخصوص این رشته هستند تیراندازی می کنند. سلاح ها بر روی پایه های ویژه ای به نام رست ( Rest )  قرار می گیرند ، این رست ها با توجه به قوانین مسابقات می توانند جدا یا متصل به همدیگر باشند. تیراندازی بنچ رست شامل رشته های تفنگ سنترفایر ، ریم فایر و بادی است که با توجه به هر رشته ، تفنگ های متفاوتی توسط تیراندازان مورد استفاده قرار می گیرد.

سلاح و تجهیزات مورد استفاده تیراندازان بنچ رست برای رسیدن به بالاترین سطح دقت و عملکرد ، بهینه سازی ( tuning )  و تنظیم می شوند. اصلاح یا تعویض لوله ، تنظیم و یا تعویض دستگاه ماشه ، آماده سازی دستی مهمات (فشنگ و چاشنی ها) در رشته سنترفایر و استفاده از قنداق های اختصاصی بنچ رست از جمله این بهینه سازی هاست.

شروع یک ورزش جدید

فعالیت های تیراندازی بنچ رست از اواخر دهه چهل میلادی در ایالات متحده آمریکا آغاز شد. شروع بنچ رست نوین و به شکل امروزی با تشکیل انجمن ملی تیراندازان بنچ رست در سال ۱۹۵۰ و در ایالت آریزونا سرعت بیشتری گرفت. اولین مسابقات ملی ایالات متحده در سال ۱۹۵۵ و با حضور ۱۷۵ شرکت کننده از باشگاه های عضو این انجمن در داکوتای جنوبی  برگزار شد. این رقابت ها بدون کلاس بندی خاصی بودند ، محدودیت وزنی برای سلاح ها یا استفاده از نوع خاص از رست ها وجود نداشت. تا سال ۱۹۵۷ تنها کلاس Unlimited در مسابقات وجود داشت که تیرانداز ۱۰ شلیک به هر هدف انجام داده و مسابقات به شکل جمع تیر برگزار می شد.

دسته بندی مسابقات بنچ رست با توجه به نوع تجهیزات از اواخر دهه ۵۰ میلادی ایجاد شد. رست های مکانیکی حدود سال ۱۹۵۷ وارد رقابت های بنچ رست شدند که یک تحول رو به جلو برای این رشته بود. در این زمان مسابقات بنچ رست تنها با سلاح های سنتر فایر برگزار می شد ، کلاس های مختلف Heavy  ، Light Varmint و Hunter تا اواخر دهه شصت میلادی به مسابقات بنچ رست NBRSA اضافه شدند.

در سال های بعدی با تشکیل انجمن تیراندازان بین المللی بنچ رست  IBS در ایالات متحده که با هدف توسعه تیراندازی دقیق و بنچ رست در ایالات متحده و جهان ایجاد شد این رشته به خارج از آمریکا نیز راه یافت. استرالیا اولین کشوری بود که در این زمینه پیشرفت زیادی داشت. اولین رقابت ها بین کشورهای ایالات متحده ، استرالیا و بعدها کانادا برگزار شد. به زودی کشورهای نیوزلند ، فرانسه ، انگلستان ، ایتالیا و آفریقای جنوبی ، تیراندازی بنچ رست را مورد توجه قرار داده و خواستار حضور در رقابت های این رشته شدند.

اولین مسابقات قهرمانی جهان در سال ۱۹۹۱ با میزبانی فرانسه و با حضور ۷۲ تیرانداز در قالب ۱۴ تیم برگزار گردید. دو تیم از ایالات متحده و یک تیم از فرانسه ، برندگان این رقابت ها بودند. در سال ۲۰۰۱ ، نمایندگان کشورهای شرکت کننده مسابقات قهرمانی جهان در نیوزلند (این رقابت ها بخشی از برنامه مسابقات NBRSA بود) طی جلسه ای با هدف توسعه بنچ رست به صورت مستقل در سطح جهانی ” فدراسیون جهانی تیراندازی بنچ رست (WBSF) ” را با ریاست آقای Graeme Smith  از کشور نیوزلند پایه گذاری کردند. این فدراسیون مسابقات بنچ رست رشته سنترفایر (تفنگ های گلوله زنی) را در سطح جهان برگزار می کند.

بنچ رست سنتر فایر

در مسابقات WBSF ، رشته سنترفایر به روش جمع تیر در فواصل ۱۰۰ ، ۲۰۰ و ۳۰۰ یارد برگزار می شود. در تصاویر زیر می توانید نمونه اهداف مورد استفاده در مسابقات این فدراسیون را  مشاهده کنید.

 

بنچ رست ریم فایر و بادی

بدون شک تیراندازی بنچ رست ریم فایر و بادی در سطح جهانی شناخته شده ترین شیوه تیراندازی بنچ رست است. شروع این ورزش به صورت بین المللی به سال ۲۰۰۴ برمی گردد اما قبل از آن در کشورهایی مانند ایالات متحده ، آفریقای جنوبی و ایتالیا و انگلستان در اروپا به صورت مسابقات باشگاهی و منطقه ای فعالیت داشته است. آغاز آن در دهه نود میلادی در ایالات متحده آمریکا بود و بنچ رست ریم فایر بیشتر از تفنگ بادی توسعه داشته و به تدریج به خارج از ایالات متحده راه پیدا کرد. در واقع پیشرفت آن در اروپا و در سال سال های اولیه قرن حاضر آغاز و به صورت یک ورزش بین المللی شناخته شد.

در سال ۲۰۰۴ و با تشکیل انجمن بنچ رست ریم فایر و بادی انگلستان UK22 مسابقات زیادی بین تیراندازان این کشور و ایتالیا برگزار می شد. با توسعه این رشته در کشورهای دیگر نظیر جمهوری چک ، آلمان و فنلاند اولین رقابت های اروپایی در سال ۲۰۰۷ برگزار شد. همچنین در این سال فدراسیون اروپایی بنچ رست ریم فایر و بادی ERABSF نیز با حضور اعضای اروپایی ایجاد شد.  به دنبال آن رقابت های جهانی در سال ۲۰۰۸ با میزبانی میلان ایتالیا بین ده کشور برگزار گردید که شروع کار یک فدراسیون جدید برای توسعه این ورزش در سطح جهانی بود. در سال ۲۰۰۹ فدراسیون تیراندازی بنچ رست ریم فایر و بادی WRABF به صورت رسمی با هدف توسعه این رشته در سطح جهان و برگزاری رقابت های بین المللی آن شروع به کار کرد.

هم اکنون این فدراسیون ۳۵ کشور عضو داشته و تا کنون سه دوره رقابت های قهرمانی جهان و چهار دوره قهرمانی اروپایی و کاپ جهانی را در کارنامه خود دارد. تعداد ۲۲ کشور از اعضای این فدراسیون را کشورهای اروپایی تشکیل می دهند که عضو ERABSF نیز می باشند.

 

تیراندازی بنچ رست ریم فایر و بادی چیست؟

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز گفته شد در بنچ رست ، تیراندازان از روی میز های مخصوص این رشته و با استفاده از رست تیراندازی می کنند. به صورت معمول از دو رست جلویی و عقبی (Front Rest & Rear bag) برای قرار دادن پایدار و دقیق سلاح استفاده می شود. بنچ رست ترکیب مهارت و دقت است . دقت شامل دقیق بودن تفنگ و مهمات و نیز کیفیت تجهیزات می باشد. مهارت های تیرانداز که شامل تکنیک های تیراندازی (حالت نشستن پشت میز ، ماشه کشی ، تنفس و … ) و نیز مهارت بادخوانی و درک و تحلیل وضعیت های جوی در زمان تیراندازی است.

تیراندازی بنچ رست ریم فایر در فاصله ۵۰ متری و بر روی کارت هدف هایی(سیبل) که شامل ۲۵ هدف امتیازی است و تعدادی هم هدف قلق را شامل می شود در زمان های ۲۰ دقیقه ای انجام می شود. بنچ رست ریم فایر رشته جدیدی نیست و سالها قبل در ایالات متحده شروع شده است. بعد از توسعه آن در اروپا و تشکیل فدراسیون های اروپایی و بعد WRABF ، نوع اهداف و قوانین به صورت جهانی در آمدند.

اهداف مورد استفاده در ۵۰ متر ریم فایر مسابقات WRABF

 

بنچ رست تفنگ بادی به صورت همزمان در انگلستان ، آفریقای جنوبی و ایتالیا در حدود ۱۵ سال قبل توسعه داده شد. فعالان این رشته ایده های یکسانی نیز برای جهانی شدن داشتند، به هر صورت تاریخ شروع این رشته در دهه نود میلادی و در ایالات متحده بر می گردد. این رشته در نوع قوانین به بنچ رست ریم فایر نزدیک بوده و کلاس بندی یکسانی نیز دارند. مسابقات این رشته به صورت بین المللی در فاصله ۲۵ متری برگزار می شود.

شکل هدف مورد استفاده در تیراندازی بنچ رست تفنگ بادی :

میز و رست ها در بنچ رست

میزهای مورد استفاده در این ورزش که با نام Bench تعریف می شوند یک میز مستحکم و پایدار می باشد. این میزها ممکن است از ترکیب فلز و با رویه های چوبی یا سیمانی ساخته شوند. همچنین در برخی کشورها میزها از سیمان و بتن ساخته می شوند. برای اطلاعات بیشتر مقاله ساخت میز بنچ رست را مطالعه فرمایید. تیرانداز باید توانایی تنظیم ارتفاع نشستن خود را بوسیله صندلی داشته باشد. برگزار کنندگان مسابقات باید صندلی هایی با این قابلیت را در اختیار شرکت کنندگان قرار دهند.

شرایط و مشخصات رست های مورد استفاده همچنین سایر تجهیزات در قوانین بین المللی به صورت شفاف توضیح و مشخص شده است. به صورت کلی رست جلویی می تواند شامل یک کیسه شن باشد اما معمولا از رست هایی که دارای تنظیمات حرکتی در بخش عمودی و افقی هستند استفاده می شود. یک کیسه شن ویژه برای قراگیری بخش جلویی تفنگ (بچه قنداق) بر روی این رست ها قرار می گیرد.

رست عقبی معمولا یک کیسه شن ساخته شده از الیاف پارچه و یا چرم است که انتهای قنداق تفنگ بین بخش V شکل روی این کیسه شن قرار می گیرد. هیچکدام از دو رست جلویی و عقبی نمی توانند تفنگ را قف کنند یا به هر شکلی مانع عقب نشینی طبیعی سلاح در زمان شلیک شوند. در واقع تفنگ باید به راحتی به سمت جلو و عقب حرکت کند و بدون گیر کردن از روی رست ها برداشته شود.

تفنگ و کلاس بندی ها

تفنگ های ریم فایر معمولا از مدل های CZ ، آنشوتز و Sako در کلاس اسپورتر هستند. همچنین مدل های دیگری از آنشوتز و فینورک و والتر در کلاس های لایت و هوی ورمینت توسط تیراندازان این رشته استفاده می شود. بیشتر آنها برای دقت بیشتر کاستومایز یا همان بهینه سازی ( با توجه به قوانین این رشته) می شوند. مواردی مانند اصلاح یا تعویض ماشه ، جاسازی دوباره در قنداق یا تغییر آن به قنداق های اختصاصی بنچ رست ، اصلاح یا تغییر لوله ، استفاده از تنش گیرهایی در سر لوله و … از جمله این موارد است.

بنچ رست ریم فایر دارای سه کلاس یا دسته بندی سلاح هاست ( ممکن است دسته بندی یا قوانین متفاوتی در انجمن ها یا کشورهای دیگری باشد اما اینجا منظور دسته بندی بین المللی WRABF است که تیراندازان برای رقابت در مسابقات جهانی باید آنها را رعایت کنند) است. کلاسها شامل اسپورتر ، لایت ورمینت و هوی ورمینت هستند. همه مسابقات بر اساس سیستم امتیازی برگزار می شود.

کلاس اسپورتر : هر نوع تفنگ ریم فایر که وزن آن ۸٫۵ پاوند یا کمتر باشد که شامل دوربین با حداکثر بزرگنمایی ۶٫۵X یا کمتر می توان استفاده کرد. از تفنگ های این کلاس می توان در دو کلاس لایت و هوی ورمینت نیز استفاده کرد. لوله و یا ماشه تفنگ های این کلاس را می توان تعویض کرد.

کلاس لایت ورمینت : هر نوع تفنگ ریم فایر کالیبر ۲۲٫ که حداکثر ۱۰٫۵ پاوند وزن همراه با دوربین را می توان استفاده کرد.دوربین مورد استفاده محدودیتی در مقدار بزرگنمایی ندارد. عرض بخش جلویی قنداق می تواند حداکثر ۳ اینچ باشد.

کلاس هوی ورمینت : تفنگ های ریم فایر کالیبر ۲۲٫ همراه با دوربین با هر مقدار بزرگنمایی که وزن آنها نباید بیشتر از ۱۵ پاوند باشد. عرض قنداق نباید بیشتر از ۳ اینچ در عریض ترین بخش باشد.

کلاس های تفنگ بادی : دسته بندی این رشته بسیار شبیه به ریم فایر می باشد. اما در تفنگ بادی محدودیت در انرژی دهانه برای کلاس های آن نیز وجود دارد. دو کلاس لایت ورمینت و هوی ورمینت برای تفنگ بادی در مسابقات بین المللی وجود دارد. محدودیت قدرت برای کلاس لایت ورمینت حداکثر ۱۶٫۲۷ ژول بوده و سایر مشخصات مانند کلاس لایت ورمینت ریم فایر می باشد. در کلاس هوی ورمینت حداکثر قدرت مجاز برای تفنگ های بادی ۲۷٫۱۲ ژول بوده و شرایط وزنی و شکل قنداق مانند کلاس هوی ورمینت ریم فایر می باشد.

 

اهداف مورد استفاده :

دو سیبل یا کارت هدف رسمی یکی برای ۵۰ متر ریم فایر و یکی برای ۲۵ متر بادی استفاده می شود. هر دوی آنها شامل ۲۵ هدف امتیازی همراه با ۱۰ هدف قلق است. تیراندازان یک زمان ۲۰ دقیقه ای برای تیراندازی به ۲۵ هدف امتیازی همراه با اهداف قلق برای هر کارت هدف دارند. تیراندازان می توانند شلیک های نامحدودی به اهداف قلق داشته باشند اما تنها یک شلیک به هر هدف امتیازی مجاز است.

بالاترین امتیاز ۲۵۰-۲۵X است. همه ۲۵ شلیک باید حلقه امتیازی ۱۰X را لمس کرده باشند ( در هدف ۲۵ متر باید حلقه امتیازی ده که دو میلیمتر است به صورت کامل محو شود). اندازه حلقه ایکس تنها ۰٫۷۹۲ میلیمتر است.

 

مهمات و ساچمه

مهمات مورد استفاده در بنچ رست ریم فایر باید فشنگ های کالیبر .۲۲ کوتاه ، بلند یا LR با مرمی سربی باشند. (فشنگ هایی با مرمی که روکش مسی دارند مجاز نیستند)

مهمات با کیفیت تولید شرکت هایی مانند RWS ، Eley و Lapua در این ورزش استفاده می شوند. استفاده از مهمات دست پر مجاز نیست.

 

در تفنگ بادی ، تیراندازان از مدل های مختلفی از ساچمه های ساخت کمپانی ها استفاده می کنند اما ساچمه های JSB بیشترین استفاده را در بین تیراندازان بنچ رست دارند. انواع مختلف ساچمه های این کمپانی را می توانید در وبسایت JSB مشاهده کنید. کالیبرهای مجاز .۱۷۷ ، .۲۰ و .۲۲ بوده ، با اینحال ممکن است نوع ساچمه یا مدل آن برای تفنگ های مختلف متفاوت باشد.

آینده تیراندازی بنچ رست

در تابستان گذشته چهارمین رقابت های کاپ جهانی و قهرمانی اروپا برگزار شد. در این رقابت ها رکوردهای مسابقات ریم فایر و بادی شکسته شد. همچنین میزان مشارکت تیراندازان رده جدید جونیور ( نوجوانان) بالاتر از هر زمان دیگری بود. تیم های شرکت کننده از ۲۴ کشور عضو WRABF با سازماندهی بالایی حضور داشتند. رقابت های بنچ رست یک ورزش المپیکی نیست اما مشخصات و ویژگیهایی دارد که باعث می شود تیراندازان این رشته با جدیت به تمرین بپردازند تا سطح مهارت ها و تکنیک های خود را بالا برده و تجربه کافی برای حضور در رقابت های بین المللی و رقابت با سایر تیراندازان داشته باشند.

محیط مسابقات این رشته جایی است که دوستی های جدید بین تیراندازان از کشورهای مختلف ایجاد می شود ، ملاقاتی بین دوستی های قدیمی صورت می گیرد و نیز محلی است برای افزایش تجربه و یادگیری تیراندازان و اعضای جدید WRABF ،

تعداد اعضای WRABF از ده کشور عضو در اولین رقابت های قهرمانی جهان به ۳۵ کشور عضو در سال ۲۰۱۷ رسیده است. در حال حاضر رقابت های قهرمانی جهان ۲۰۱۹ آفریقای جنوبی پیش روست و اعضای این فدراسیون در تلاش برای حضوری قوی و شایسته در بزرگ ترین رویداد رقابت های بنچ رست ریم فایر و بادی جهان هستند.

[۱] Centerfire

[۲] Group Shooting

[۳] Score Shooting

[۴] National Benchrest Shooters Association

[۵] International Benchrest Shooters

[۶] Sporting Shooters’ Association of Australia

[۷] United Kingdom Association of Rimfire & Air Rifle Benchrest Shooting

[۸] Carlo Caricato

[۹] Patrick Phelps

[۱۰] Carl Boswell

[۱۱] World Rimfire and Air Rifle Benchrest Federation

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *