آشنایی با تیراندازی بنچ رست

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

 تیراندازی بنچ رست

بنچ رست رشته ای از ورزش تیراندازی است که در آن با سلاح های بسیار دقیق به دو روش “جمع تیر” و “امتیازی” به اهداف کاغذی در فواصل ثابت و مشخص تیراندازی انجام می شود. تیراندازان بنچ رست از روی میزهایی (Bench) که مخصوص این رشته هستند تیراندازی می کنند. سلاح ها بر روی پایه های ویژه ای به نام رست ( Rest )  قرار می گیرند. این رست ها با توجه به قوانین مسابقات می توانند جدا یا متصل به همدیگر باشند. تیراندازی بنچ رست شامل رشته های تفنگ سنترفایر ، ریم فایر و بادی است.

با توجه به هر رشته از این ورزش ، نوع سلاح های مورد استفاده متفاوت است. سلاح و تجهیزات مورد استفاده تیراندازان بنچ رست برای رسیدن به بالاترین سطح دقت و عملکرد ، بهینه سازی ( tuning )  و تنظیم می شوند. اصلاح یا تعویض لوله ، تنظیم و یا تعویض دستگاه ماشه ، آماده سازی دستی مهمات (فشنگ و چاشنی ها) در رشته سنترفایر و استفاده از قنداق های اختصاصی بنچ رست از جمله این بهینه سازی هاست.

در این نوشتار سعی داریم تا شما را با تاریخچه ایجاد و پیدایش این رشته از تیراندازی ، سلاح های مورد استفاده و همینطور مسابقات بنچ رست آشنا سازیم.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

شروع یک ورزش جدید

فعالیت های تیراندازی بنچ رست از اواخر دهه چهل میلادی در ایالات متحده آمریکا آغاز شد. شروع بنچ رست نوین و به شکل امروزی با تشکیل انجمن ملی تیراندازان بنچ رست در سال ۱۹۵۰ و در ایالت آریزونا سرعت بیشتری گرفت. اولین مسابقات ملی ایالات متحده در سال ۱۹۵۵ و با حضور ۱۷۵ شرکت کننده از باشگاه های عضو این انجمن در داکوتای جنوبی  برگزار شد.

این رقابت ها بدون کلاس بندی برگزار می شدند. محدودیت وزنی برای سلاح ها یا استفاده از نوع خاص از رست ها وجود نداشت. تا سال ۱۹۵۷ تنها کلاس Unlimited در مسابقات وجود داشت که تیرانداز ۱۰ شلیک برای هر هدف داشت. نوع تیراندازی به صورت جمع تیر (گروپ گیری) بود.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

دسته بندی (Classified) مسابقات بنچ رست

دسته بندی مسابقات بنچ رست با توجه به نوع تجهیزات از اواخر دهه ۵۰ میلادی ایجاد شد. رست های مکانیکی حدود سال ۱۹۵۷ وارد رقابت های بنچ رست شدند که یک تحول رو به جلو برای این رشته بود. در این زمان مسابقات بنچ رست تنها با سلاح های سنتر فایر برگزار می شد ، کلاس های مختلف Heavy  ، Light Varmint و Hunter تا اواخر دهه شصت میلادی به مسابقات بنچ رست NBRSA اضافه شدند.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

توسعه تیراندازی بنچ رست در سطح جهانی

با ایجاد تشکل های دیگری مانند انجمن تیراندازان بین المللی بنچ رست  IBS در ایالات متحده ، معرفی بنچ رست در سطح جهانی سرعت بیشتری گرفت. استرالیا اولین کشوری بود که در این زمینه پیشرفت زیادی داشت. اولین رقابت ها بین کشورهای ایالات متحده ، استرالیا و بعدها کانادا برگزار شد. به زودی کشورهای نیوزلند ، فرانسه ، انگلستان ، ایتالیا و آفریقای جنوبی ، تیراندازی بنچ رست را مورد توجه قرار داده و خواستار حضور در رقابت های این رشته شدند.

اولین مسابقات قهرمانی جهان در سال ۱۹۹۱ با میزبانی فرانسه و با حضور ۷۲ تیرانداز در قالب ۱۴ تیم برگزار گردید. دو تیم از ایالات متحده و یک تیم از فرانسه ، برندگان این رقابت ها بودند. در سال ۲۰۰۱ ، نمایندگان کشورهای شرکت کننده مسابقات قهرمانی جهان در نیوزلند (این رقابت ها بخشی از برنامه مسابقات NBRSA بود) طی جلسه ای با هدف توسعه بنچ رست به صورت مستقل در سطح جهانی ” فدراسیون جهانی تیراندازی بنچ رست (WBSF) ” را با ریاست آقای Graeme Smith  از کشور نیوزلند پایه گذاری کردند. این فدراسیون مسابقات بنچ رست رشته سنترفایر (تفنگ های گلوله زنی) را در سطح جهان برگزار می کند.

رشته های مختلف بنچ رست

بنچ رست سنترفایر

رشته سنترفایر به روش جمع تیر در فواصل ۱۰۰ ، ۲۰۰ و ۳۰۰ یارد برگزار می شود. در تصاویر زیر می توانید نمونه اهداف مورد استفاده در مسابقات فدراسیون جهانی بنچ رست را مشاهده کنید. همچنین رقابت هایی در سطح انجمن های IRBRS و IBS در فواصل ۶۰۰ و ۱۰۰۰ یارد با اهداف متفاوتی برگزار می شود. اما در سطح بین المللی رقابت ها در سه فاصله ذکر شده در بالا برگزار می شوند.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

 

بنچ رست ریم فایر و بادی

فعالیت های بین المللی تیراندازی بنچ رست در رشته های ریم فایر ۵۰ متر و بادی ۲۵ متر از سال های ۲۰۰۰ شروع شد.  قبل از آن در کشورهایی مانند ایالات متحده ، آفریقای جنوبی ، ایتالیا و انگلستان به صورت مسابقات باشگاهی و منطقه ای مسابقاتی برگزار می شد. بنچ رست ریم فایر هم در ایالات متحده و هم اروپا پیشرفت سریعی داشت ، به طوریکه بعد از سال ۲۰۰۰ میلادی یک رشته شناخته شده بین تیراندازان بود.

در این رشته از تفنگ های ریم فایر کالیبر ۲۲٫ لانگ رایفل همراه با تجهیزات معمول بنچ رست استفاده می شود. تفنگ های مورد استفاده در رشته تفنگ بادی نیز  مدل هایی در کالیبر ۴٫۵ و یا ۵٫۵ میلیمتر می باشد. طبق قوانین این ورزش ، دسته بندی هر کدام از تفنگ ها متفاوت می باشد.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

در سال ۲۰۰۴ ، انجمنی با عنوان انجمن بنچ رست ریم فایر و باید انگلستان (UK22) تشکیل شد. این انجمن رقابت هایی در سطح انگلستان و یا بین دو کشور انگلستان و ایتالیا برگزار می کرد.  در طی چند سال کشورهایی دیگر مانند آلمان ، جمهوری چک و فنلاند نیز به این رشته پیوستند. در سال ۲۰۰۷ اولین رقابت های قهرمانی اروپا برگزار شد. همچنین در این سال فدراسیون اروپایی بنچ رست ریم فایر و بادی ERABSF نیز با حضور اعضای اروپایی ایجاد شد.

به دنبال آن مسابقات قهرمانی جهانی در سال ۲۰۰۸ با میزبانی میلان ایتالیا بین ده کشور برگزار گردید. این مسابقات ، شروع کار یک فدراسیون جدید برای توسعه این ورزش در سطح جهانی بود. در سال ۲۰۰۹ فدراسیون تیراندازی بنچ رست ریم فایر و بادی WRABF به صورت رسمی با هدف توسعه این رشته در سطح جهان و برگزاری رقابت های بین المللی آن تاسیس شد.این فدراسیون هم اکنون دارای ۳۶ عضو از پنج قاره جهان می باشد.

 

تیراندازی بنچ رست ریم فایر و بادی چیست؟

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز گفته شد در بنچ رست ، تیراندازان از روی میز های مخصوص این رشته و با استفاده از رست تیراندازی می کنند. از دو رست جلویی و عقبی (Front Rest & Rear bag) برای قرار دادن پایدار و دقیق سلاح استفاده می شود. بنچ رست ترکیب مهارت و دقت است. دقت شامل دقیق بودن تفنگ و مهمات و نیز کیفیت تجهیزات می باشد. مهارت های تیرانداز که شامل تکنیک های تیراندازی (حالت نشستن پشت میز ، ماشه کشی ، تنفس و … ) ، مهارت بادخوانی و درک و تحلیل وضعیت های جوی در زمان تیراندازی است.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

بنچ رست ریم فایر ۵۰ متر : مسابقات تیراندازی بنچ رست ریم فایر در فاصله ۵۰ متری برگزار می شود. اهداف این رشته شامل ۲۵ هدف امتیازی است که در زمان ۲۰ دقیقه به آن تیراندازی می شود. بنچ رست ریم فایر رشته جدیدی نیست و سالها قبل در ایالات متحده شروع شده است. با ایجاد فدراسیون اروپایی و بعد فدراسیون جهانی (WRABF) ، اهداف به صورت استاندارد و یک شکل برای مسابقات مورد استفاده قرار می گیرند.

اهداف مورد استفاده در ۵۰ متر ریم فایر مسابقات WRABF

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

 

بنچ رست تفنگ بادی به صورت همزمان در ایالات متحده ، انگلستان ، آفریقای جنوبی و ایتالیا در اوایل دهه نود میلادی سال قبل توسعه داده شد. فعالان این رشته ایده های یکسانی نیز برای جهانی شدن داشتند. این رشته در نوع قوانین به بنچ رست ریم فایر نزدیک بوده و دسته بندی سلاح مشابهی نیز دارند. مسابقات این رشته به صورت بین المللی در فاصله ۲۵ متری برگزار می شود.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

کارت هدف مورد استفاده در بنچ رست تفنگ بادی :

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

تجهیزات مورد استفاده در بنچ رست

میز و رست ها در بنچ رست

میزهای مورد استفاده در این ورزش ، یک میز مستحکم و پایدار می باشد. این میزها ممکن است از ترکیب فلز و با رویه های چوبی یا سیمانی ساخته شوند. همچنین در برخی کشورها ، میزها از سیمان و بتن ساخته می شوند. طبق قوانین این میزها باید قابلیت نشستن تیراندازان راست دست و چپ دست را داشته باشند. تیرانداز باید توانایی تنظیم ارتفاع نشستن خود را بوسیله صندلی داشته باشد. برگزار کنندگان مسابقات باید صندلی هایی با این قابلیت را در اختیار شرکت کنندگان قرار دهند.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

شرایط و مشخصات رست های بنچ رست : به صورت کلی رست جلویی می تواند شامل یک کیسه شن باشد اما معمولا از رست هایی که دارای تنظیمات حرکتی در بخش عمودی و افقی هستند  استفاده می شود. یک کیسه شن ویژه برای قراگیری بخش جلویی تفنگ (بچه قنداق) بر روی این رست ها قرار می گیرد.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

رست عقبی معمولا یک کیسه شن ساخته شده از الیاف پارچه و یا چرم است که انتهای قنداق تفنگ بین بخش V شکل روی این کیسه شن قرار می گیرد. هیچکدام از دو رست جلویی و عقبی نمی توانند تفنگ را قفل کنند یا به هر شکلی مانع عقب نشینی طبیعی سلاح در زمان شلیک شوند. در واقع تفنگ باید به راحتی به سمت جلو و عقب حرکت کند و بدون گیر کردن از روی رست ها برداشته شود.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

دسته بندی تفنگ ها :

تفنگ های ریم فایر کالیبر ۲۲٫ لانگ رایفل یا اصطلاحا LR ، معمولا از مدل های CZ ، آنشوتز و Sako در کلاس اسپورتر هستند. همچنین مدل های دیگری از آنشوتز و فینورک و والتر در کلاس های لایت و هوی ورمینت استفاده می شود. بیشتر آنها برای دقت بیشتر بهینه و شخصی سازی می شوند ( با توجه به قوانین این رشته) . مواردی مانند اصلاح یا تعویض ماشه ، جاسازی دوباره در قنداق یا تغییر آن به قنداق های اختصاصی بنچ رست ، اصلاح یا تغییر لوله ، استفاده از تنش گیر (بارل تیونر) در سر لوله و … از جمله این موارد است.

بنچ رست ریم فایر دارای سه کلاس یا دسته بندی است ( طبق قوانین WRABF) است. کلاسها شامل اینترنشنال اسپورتر ، لایت ورمینت و هوی ورمینت هستند. همه مسابقات بر اساس سیستم امتیازی برگزار می شود.

کلاس اسپورتر : هر نوع تفنگ ریم فایر که وزن آن ۸٫۵ پاوند یا کمتر باشد که شامل دوربین با حداکثر بزرگنمایی ۶٫۵X یا کمتر می توان استفاده کرد. از تفنگ های این کلاس می توان در دو کلاس لایت و هوی ورمینت نیز استفاده کرد. لوله و یا ماشه تفنگ های این کلاس را می توان تعویض کرد.

کلاس لایت ورمینت : هر نوع تفنگ ریم فایر کالیبر ۲۲٫ که حداکثر ۱۰٫۵ پاوند وزن همراه با دوربین را می توان استفاده کرد. دوربین مورد استفاده محدودیتی در مقدار بزرگنمایی ندارد. عرض بخش جلویی قنداق می تواند حداکثر ۳ اینچ باشد.

کلاس هوی ورمینت : تفنگ های ریم فایر کالیبر ۲۲٫ همراه با دوربین با هر مقدار بزرگنمایی که وزن آنها نباید بیشتر از ۱۵ پاوند باشد. عرض قنداق نباید بیشتر از ۳ اینچ در عریض ترین بخش باشد.

بنچ رست تفنگ بادی ، دسته بندی این رشته بسیار شبیه به ریم فایر می باشد. اما در تفنگ بادی محدودیت در انرژی دهانه نیز وجود دارد. دو کلاس لایت ورمینت و هوی ورمینت برای تفنگ بادی در مسابقات بین المللی وجود دارد.

محدودیت قدرت برای کلاس لایت ورمینت حداکثر ۱۶٫۲۷ ژول بوده و سایر مشخصات مانند کلاس لایت ورمینت ریم فایر می باشد. در کلاس هوی ورمینت حداکثر قدرت مجاز برای تفنگ های بادی ۲۷٫۱۲ ژول بوده و شرایط وزنی و شکل قنداق مانند کلاس هوی ورمینت ریم فایر می باشد.

اهداف مورد استفاده :

کارت هدف ریم فایر و بادی به یک شکل هستند اما در مشخصات حلقه های امتیازی متفاوت می باشند. در هر دو رشته از  ۲۵ هدف امتیازی همراه با ۱۰ هدف قلق استفاده می شود. تیراندازان یک زمان ۲۰ دقیقه ای برای تیراندازی به ۲۵ هدف امتیازی دارند. این زمان شامل اهداف قلق یا همان سایتر نیز می شود. تیراندازان می توانند شلیک های نامحدودی به اهداف قلق داشته باشند اما تنها یک شلیک به هر هدف امتیازی مجاز است.

بالاترین امتیاز ۲۵۰-۲۵X است. همه ۲۵ شلیک باید حلقه امتیازی ۱۰X را لمس کرده باشند ( در هدف ۲۵ متر باید حلقه امتیازی ده که دو میلیمتر است به صورت کامل محو شود). اندازه حلقه ایکس تنها ۰٫۷۹۲ میلیمتر است.

 

مهمات و ساچمه

ریم فایر : مهمات مورد استفاده در بنچ رست ریم فایر باید فشنگ های کالیبر ۲۲٫ کوتاه ، بلند یا LR با مرمی سربی باشند (فشنگ هایی با مرمی که روکش مسی دارند مجاز نیستند). مهمات با کیفیت تولید شرکت هایی مانند RWS ، Eley و Lapua در این ورزش استفاده می شوند. استفاده از مهمات دست پر مجاز نیست.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

تفنگ بادی :  تیراندازان می توانند از مدل های مختلف ساچمه های سربی استفاده کنند.  ساچمه های JSB و Air Arms ، بیشترین استفاده را در بین تیراندازان بنچ رست دارند. کالیبرهای مجاز ۱۷۷٫  ، ۲۰٫ و ۲۲٫ می باشد.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

برای مطالعه قوانین بنچ رست کلیک کنید.

آینده تیراندازی بنچ رست

تیراندازی بنچ رست در سطح گسترده ای در سه رشته سنترفایر ، ریم فایر و بادی توسعه داده شده است. سالانه لیگ ها و رقابت های بزرگی در هر سه رشته برگزار می شوند. در تابستان گذشته چهارمین رقابت های کاپ جهانی و قهرمانی اروپا برگزار شد. در این رقابت ها رکوردهای مسابقات ریم فایر و بادی شکسته شد. در این دوره حضور تیراندازان نوجوان بیش از دوره های قبلی بوده و نوید بخش افزایش سطح کیفی مسابقات در سال های آینده خواهد بود. تیم های شرکت کننده از ۲۴ کشور عضو WRABF با سازماندهی بالایی حضور داشتند.

رقابت های بنچ رست یک ورزش المپیکی نیست اما مشخصات و ویژگیهایی دارد که باعث می شود تیراندازان این رشته با جدیت به تمرین بپردازند. سطح مهارت ها و تکنیک های خود را بالا برده و تجربه کافی برای حضور در رقابت های بین المللی و رقابت با سایر تیراندازان را داشته باشند.

محیط مسابقات این رشته جایی است که دوستی های جدید بین تیراندازان از کشورهای مختلف ایجاد می شود. ملاقاتی بین دوستی های قدیمی صورت می گیرد و نیز محلی است برای افزایش تجربه و یادگیری تیراندازان و اعضای جدید WRABF است.

آشنایی با تیراندازی بنچ رست

تعداد اعضای WRABF از ده کشور عضو در اولین رقابت های قهرمانی جهان به ۳۶ کشور عضو در سال ۲۰۱۸ رسیده است. در حال حاضر رقابت های قهرمانی جهان ۲۰۱۹ آفریقای جنوبی در پیش است و اعضای این فدراسیون در تلاش برای حضوری قوی و شایسته در بزرگ ترین رویداد رقابت های بنچ رست ریم فایر و بادی جهان هستند.

 

[۱] Centerfire

[۲] Group Shooting

[۳] Score Shooting

[۴] National Benchrest Shooters Association

[۵] International Benchrest Shooters

[۶] Sporting Shooters’ Association of Australia

[۷] United Kingdom Association of Rimfire & Air Rifle Benchrest Shooting

[۸] Carlo Caricato

[۹] Patrick Phelps

[۱۰] Carl Boswell

[۱۱] World Rimfire and Air Rifle Benchrest Federation

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *